Policjanci rozdają maskotki dzieciom
Pancerniki, czyli maskotki, które można
przypiąć do pasów bezpieczeństwa przy dziecięcych fotelikach w
samochodach rozdają mazowieccy policjanci dzieciom,
podróżującym z rodzicami. Akcja ma uświadomić, jak ważne jest
zapinanie pasów podczas jazdy i przyczynić się do poprawy
bezpieczeństwa najmłodszych.
Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu przystąpiła do kampanii "Klub Pancernika Klika w Fotelikach". Jest to pomysł Instytutu Transportu Samochodowego i Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który bada stan bezpieczeństwa na drogach w całej Polsce.
Instytut przekazał mazowieckiej policji tysiąc pancerników, gier planszowych i plakatów. Funkcjonariusze będą je rozdawać przez cały świąteczny weekend.
Zwykle dzieci są przewożone z tyłu. Jeśli dziecko podczas zderzenia wypada do przodu, to o cztery procent zwiększa się ryzyko śmierci osób, które siedzą z przodu. Przy prędkości pięćdziesięciu kilometrów na godzinę dziecko uderza wtedy z siłą około tony, a dorosły siedzący z tyłu - około trzech ton - powiedziała Elżbieta Cieślak z zespołu prasowego mazowieckiej policji.
Policjanci udzielają również kierowcom rad nt. bezpiecznej jazdy w pasach. Dorosły nie powinien przypinać się pasem razem z dzieckiem, gdyż podczas wypadku pas może je zmiażdżyć. Nie powinno się przewozić dziecka w foteliku, montowanym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeśli poduszka powietrzna pasażera nie jest odłączona. Nie wolno też przewozić dziecka w foteliku, który jest dla niego za mały.
U starszego dziecka, przypiętego zwykłym pasem, pas nie może przechodzić przez jego szyję i brzuch. Jeśli tak się dzieje, dziecko potrzebuje podwyższenia, nawet jeśli ma więcej niż dwanaście lat.
Według policyjnych danych, 20% pasażerów nie korzysta z pasów bezpieczeństwa. Zapinając pasy bezpieczeństwa z przodu ograniczamy ryzyko śmierci o 45%, a ryzyko ciężkich obrażeń o 50%.
Akcja "Klub Pancernika Klika w Fotelikach" jest ogólnopolską kampanią, która rozpoczęła się na początku października. Jest finansowana ze środków unijnych. Podobne działania policja prowadzi w innych krajach Unii Europejskiej.
Od połowy września do końca października br. mazowieccy policjanci skontrolowali blisko 32 tys. samochodów w ramach akcji "Pasy". 1120 dorosłych pasażerów nie miało zapiętych pasów bezpieczeństwa, a dzieci - 88.