Policja: zbyt niskie kary dla pijanych kierowców
Kary dla prowadzących po pijanemu są zbyt niskie i nieskuteczne - wynika z analizy Komendy Stołecznej Policji i Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach "Alter Ego".
28.10.2005 | aktual.: 28.10.2005 17:05
W ciągu ostatnich czterech lat najczęściej orzekaną przez sądy karą za jazdę pod wpływem alkoholu była grzywna - wymierzono ją ponad połowie (56,2%) kierowców, u których wykryto 0,5 lub więcej promila alkoholu. Grzywny zwykle nie przekraczały 1000 zł.
Najrzadziej stosowaną karą było bezwzględne pozbawienie wolności - orzekano je wobec dwóch proc. nietrzeźwych kierowców.
Sądy dość często natomiast orzekają zakaz prowadzenia pojazdów na okres 24 miesięcy bądź dłuższy. Jednak, według danych Komendy Stołecznej Policji, te postanowienia są przez kierowców ignorowane. Według statystyk, aż 27,5% kierujących pod wpływem alkoholu miało w przeszłości już orzekany zakaz prowadzenia pojazdów. Spośród nich 17,2% było tak karanych co najmniej trzy razy.
Zakaz prowadzenia pojazdu nie jest skuteczny. Wielu kierowców, mimo cofniętych uprawnień, w dalszym ciągu prowadzi pojazdy - powiedział naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie mł. insp. Jacek Zalewski.
Z danych zawartych w analizie wynika, że na terenie działania Komendy Stołecznej przez 9 miesięcy tego roku policja złapała 4673 kierujących po alkoholu. To prawie o 2 tys. więcej niż w takim samym okresie 2004 roku. Takie efekty przyniósł wprowadzony od kwietnia obowiązek sprawdzania obecności alkoholu u wszystkich kierowców kontrolowanych w nocy.
Biorąc pod uwagę te analizy należy stwierdzić, że kary dla pijanych kierowców są zbyt niskie i nie spełniają swej roli społecznej - uważa Zalewski.
Poważnym problemem na polskich drogach są także pijani piesi. Według danych Stowarzyszenia, są oni sprawcami ponad 1/3 wszystkich wypadków i kolizji drogowych.
Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych "Alter Ego" powstało w 1999 roku. Celem jego działalności jest pomoc poszkodowanym w wypadkach w ustaleniu rzeczywistych okoliczności zdarzenia, pomoc prawna w uzyskaniu odszkodowań od zakładów ubezpieczeń sprawców wypadków.