Trwa ładowanie...
d1pcxtl
d1pcxtl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Policja zastrzeliła pięciu dżihadystów w Egipcie

Pięciu bojowników dżihadystycznej organizacji Ansar Bajt el-Makdis zginęło w starciach z policją na północny wschód od Kairu - poinformowało w niedzielę wieczorem ministerstwo spraw wewnętrznych Egiptu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1pcxtl

Do strzelaniny doszło podczas nalotu sił bezpieczeństwa na gospodarstwo rolne, gdzie swą kryjówkę mieli dżihadyści i gdzie - jak twierdzi policja - przygotowywali oni ładunki wybuchowe wykorzystywane w zamachach.

Ugrupowanie Ansar Bajt el-Makdis, które w listopadzie zadeklarowało poparcie dla skrajnie radykalnego Państwa Islamskiego (IS), stoi za większością ataków na egipskie siły bezpieczeństwa.

Przyznało się m.in. do zamachu na posterunek wojskowy na Synaju pod koniec października. Wybuch samochodu pułapki zabił wówczas 30 żołnierzy.

d1pcxtl

Był to jeden z największych ataków na armię od lipca 2013 roku, gdy wojsko odsunęło od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego. Grupy dżihadystyczne twierdzą, że dokonują tych zamachów w odwecie za krwawe represje wobec zwolenników byłego szefa państwa.

Od obalenia Mursiego w Egipcie zginęło ponad 1,4 tys. jego zwolenników, ok. 15 tys. zatrzymano pod zarzutem terroryzmu, kilkaset osób skazano na karę śmierci. W grudniu 2013 roku nowe władze Egiptu uznały Bractwo Muzułmańskie za organizację terrorystyczną.

d1pcxtl

Podziel się opinią

Share

d1pcxtl

d1pcxtl
Więcej tematów