PolskaPolicja ustaliła tytuły ksiąg skradzionych z klasztornej biblioteki

Policja ustaliła tytuły ksiąg skradzionych z klasztornej biblioteki

Policjanci ze specjalnej grupy powołanej w
związku z włamaniem do biblioteki Klasztoru oo. Kamedułów w
Krakowie ustalili tytuły 47 skradzionych tam ksiąg. Najstarsza
pochodzi z 1483 roku - poinformowała Katarzyna Cisło z
zespołu prasowego małopolskiej policji.

Najstarsze skradzione dzieło to wydana w roku 1483 "Biblia sacra utriusque testamenti - Venetis". Kolejne to m.in. "De Trinitate" Aureliusa Augustiniusa z roku 1489 oraz - również jego autorstwa - "De civitate Dei" z tego samego roku.

Wiadomo, że opracowana lista ksiąg to jedynie część skradzionych z biblioteki starodruków, dlatego też prowadzący śledztwo pracują nad ustaleniem tytułów pozostałych skradzionych ksiąg - wyjaśniła Cisło.

Jak ustalili policjanci, do włamania i kradzieży z biblioteki Klasztoru oo. Kamedułów na krakowskich Bielanach doszło między 20 lipca a 9 sierpnia tego roku; złodzieje dostali się do środka biblioteki po wcześniejszym przecięciu kraty zabezpieczającej drzwi oraz wycięciu otworu w drzwiach wejściowych.

Policjanci podkreślają, że już na początku prowadzonego śledztwa natrafili na trudności związane z ustaleniem precyzyjnej daty włamania i kradzieży, bowiem biblioteka jest rzadko odwiedzana, brakowało też precyzyjnego wykazu skradzionych starodruków.

Policjanci pracujący w tej grupie stale współpracują ze środowiskami antykwarycznymi i bibliofilskimi. Przyglądają się także wszelkiego rodzaju handlarzom dzieł sztuki, także sprzedającym takie przedmioty na placach czy bazarach. Sprawdzane są również środowiska przestępcze oraz osoby wcześniej zamieszane w kradzieże dzieł sztuki - dodała Cisło.

Specjalna grupa powołana do wyjaśnienia włamania do Klasztoru oo. Kamedułów współpracuje z drugą policyjną grupą powołaną do spraw włamań do małopolskich kościółków. Dzięki temu, do tej pory odnaleziono na strychu jednego z domów w Myślenicach koło Krakowa ok. 1,5 metrową drewnianą figurę przedstawiającą postać świętej, pochodzącą prawdopodobnie z przełomu XVIII i XIX wieku oraz witraż kościelny przedstawiający postać kobiety; są na nim napisy w języku niemieckim i data 1456.

W ostatnim czasie doszło do kilkunastu włamań do kościołów na terenie województwa małopolskiego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)