Policja świętuje
Promocją oficerską absolwentów Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie i ślubowaniem funkcjonariuszy z oddziałów prewencji stołecznej policji na Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęto centralne obchody święta policji i 85-rocznicy jej powstania.
24.07.2004 | aktual.: 24.07.2004 15:14
Na pierwsze stopnie oficerskie, podkomisarza i podporucznika, wypromowanych zostało 300 policjantów i strażników granicznych. Uroczyste ślubowanie złożyło 300 funkcjonariuszy oddziałów prewencji. Wśród promowanych było 17 kobiet.
Na placu zebrały się rodziny policjantów i tłumy warszawiaków. W uroczystości uczestniczyli też m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Ryszard KaliszKalisz i komendant główny policji inspektor generalny Leszek Szreder.
To specjalny zawód dla wyjątkowych osób. Dokonaliście dobrego wyboru - podkreślił szef policji, zwracając się do młodych policjantów. Zaznaczył, że ich służba, niejednokrotnie trudna i niebezpieczna, jest niezbędna dla społeczeństwa.
Komendant przypomniał też wyzwania, jakie stoją przez polską policją. Wymienił wśród nich m.in. konieczność stworzenia czytelnych zasad policyjnego awansu, wprowadzenie kadencyjności na policyjnych stanowiskach, poprawę warunków pracy i życia policjantów, a także wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków.
Zaznaczył, że jednym ze sposobów na uzyskanie wzrostu zaufania społecznego do policji będzie m.in. zwiększenie liczby patroli policyjnych w miejscach gdzie są one najbardziej potrzebne.
Pytany o sytuację finansową policjantów, podkreślił, że "budżet na przyszły rok rysuje się całkiem dobrze". Jego zdaniem, istnieje szansa na to, że pensje policjantów wzrosną - średnio o ok. 90 zł. To na dobry początek - podkreślił.
Także minister Kalisz zapewnił, że rozmawiał z ministrem finansów na temat sytuacji materialnej policjantów. Być może uda pod koniec tego roku wypłacić policjantom jednorazowo kwotę, która nie będzie duża, wynikająca z zaoszczędzenia kosztów obsługi długu zagranicznego - powiedział.
Warszawiacy i rodziny młodych policjantów, mogli obejrzeć pokazy musztry orkiestry policyjnej i reprezentacyjnej orkiestry straży granicznej. Na Pl. Piłsudskiego rozbrzmiały fragmenty "Błękitnej rapsodii" Georga Gershwina i muzyka góralska. Był też taniec z ciupagami.
Uroczystość zakończono defiladą. Maszerowały oddziały prewencji, młodzi oficerowie i funkcjonariusze straży granicznej. Korowód zamykali policjanci na koniach.
Następnie na Placu Zamkowym rozpoczął się festyn policyjny. Jak zapowiadają organizatorzy, wśród atrakcji czekających na warszawiaków i turystów są konkursy i zabawy dla całych rodzin oraz pokazy akcji policyjnych i antyterrorystycznych.
W niedzielę z okazji policyjnego święta odbędzie się uroczysta msza święta oraz festyn zorganizowany przez stołeczną policję. Będzie można na nim obejrzeć m.in. policyjne motocykle, radiowozy z kamerami i robota pirotechnicznego. Jak zapowiadał rzecznik komendanta stołecznego policji nadkomisarz Mariusz Sokołowski, niektórym warszawskim jednostkom policyjnym zostaną też wręczone certyfikaty jakości.