PolskaPolicja skontrolowała korespondencję Polaków. Ilu?

Policja skontrolowała korespondencję Polaków. Ilu?

W 2010 roku policja wystąpiła z 8339 wnioskami o zarządzenie kontroli korespondencji; 285 z nich nie uzyskało zgody prokuratury lub sądu - wynika z informacji MSWiA przedstawionej na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Sprawozdanie MSWiA dotyczące kontroli operacyjnej prowadzonej przez policję przedstawił posłom wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki.

- W porównaniu do liczby przestępstw, kontrola korespondencji stosowana jest w stosunku do około 1% wszystkich sprawców przestępstw, w sytuacjach, kiedy wyczerpane są wszystkie inne możliwości zebrania materiałów potwierdzających popełnienie przestępstwa. Liczba odrzuconych wniosków jest stosunkowo nieduża - powiedział Rapacki.

Podkreślił, że do niedawna prokuratorzy i sędziowie otrzymywali tylko wniosek z uzasadnieniem. - Obecnie przepisy dają możliwość - prokuratorowi, który opiniuje wniosek czy sędziemu, który zarządza kontrolę korespondencji - dostępu do pełnych materiałów danej sprawy - dodał wiceszef MSWiA.

Przypomniał, że kontrola korespondencji zarządzana jest na czas nie dłuższy niż trzy miesiące, z możliwością przedłużenia na kolejne trzy miesiące. - Spośród tych wszystkich ponad 8 tys. wniosków złożonych przez policję tylko w 696 przypadkach wystąpiono o przedłużenie kontroli korespondencji. Czasami sprawy dotyczące np. zorganizowanej przestępczości prowadzone są przez wiele miesięcy, stąd istnieje potrzeba takich przedłużeń - wyjaśnił Rapacki.

Wiceszef MSWiA ujawnił także informacje dotyczące uzyskiwania danych towarzyszących kontroli korespondencji. - Są to informacje dotyczące billingów i lokalizacji osób. Służby pozyskują je bez zgody prokuratury i sądu. Rocznie zleceń o ustalenie danych towarzyszących służby uzyskują ponad 1 mln. 54% to są proste dane związane z ustaleniem tożsamości właściciela danego numeru telefonu. Około 30% zapytań rocznie dotyczy billingów, a ok. 9% lokalizacji telefonów - podał Rapacki.

Z przedstawionej przez niego informacji wynika też, że w 2010 roku policja skierowała 851 wniosków o ujawnienie tajemnicy ubezpieczeniowej lub bankowej; w czterech przypadkach sąd wydał postanowienie o odmowie udzielenia informacji.

Z ujawnionej na początku lipca informacji prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta wynika, że w 2010 r. policja i inne uprawnione służby wystąpiły o zarządzenie kontroli operacyjnej łącznie wobec 6723 osób. Wobec 6453 osób sąd zarządził kontrolę i utrwalanie rozmów lub kontrolę operacyjną. Odmówił tego wobec około 1% osób - 52. Wobec 218 osób zgody na wnioski o kontrolę operacyjną nie wyraził prokurator.

Zgodnie z ustawą w statystycznej informacji osobno wyszczególniona jest działalność policji w materii podsłuchów. Jak podał Seremet, policja wnioskowała o zarządzenie kontroli operacyjnej łącznie wobec 5824 osób, a sąd zarządził taką kontrolę wobec 5594 osób; odmówił jej zarządzenia wobec 41 osób, a na wnioski o kontrolę operacyjną wobec 189 osób zgody nie wyraził prokurator.

Przedłożona przez Seremeta informacja statystyczna jest wykonaniem styczniowej nowelizacji ustawy o prokuraturze, gdzie wprowadzono zasadę, że prokurator generalny będzie przedstawiał sejmowi i senatowi coroczną jawną informację o liczbie wniosków i przypadków zastosowania technik operacyjnych oraz o efektach sądowego i prokuratorskiego nadzoru nad tymi czynnościami.

Co pewien czas odżywa publiczna dyskusja o podsłuchach, które dziś może stosować dziewięć służb specjalnych. Na założenie przez nie podsłuchu operacyjnego (czyli jeszcze przed formalnym śledztwem prokuratury w danej sprawie) musi wyrazić zgodę prokurator generalny oraz sąd. Można to robić tylko w celu wykrycia wymienionych w odpowiednich ustawach ściśle określonych najgroźniejszych przestępstw oraz gdy inne środki zawiodą. Prasa donosi jednak o różnych nieprawidłowościach. Obecnie tajne są nawet same statystyki tych działań - służby odmawiały ich ujawnienia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W nowelizacji zapisano też, że służby uprawnione do stosowania "kontroli operacyjnej" mają obowiązek dołączania do wniosku do sądu o zgodę na stosowanie podsłuchu materiałów operacyjnych uzasadniających go (tego wymogu wcześniej nie było).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)