PolskaPolicja rozpoczęła ochronę X Przystanku Woodstock

Policja rozpoczęła ochronę X Przystanku Woodstock

Policja szacuje, że na polu namiotowym X Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, który rozpoczyna się w piątek, jest już około 50 tys. ludzi. W czwartek oficjalnie policja zaczęła ochraniać imprezę - poinformował Andrzej Kulesza z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

Do tej pory policja nie odnotowała poważniejszych wydarzeń o charakterze przestępczym i wypadków. Także dojazd do miejsca imprezy odbywa się bezpieczne. Nie było żadnych wypadków na kolei. Przewidujemy, że największy ruch zacznie się dziś wieczorem i jutro - powiedział Kulesza.

Tegoroczny Przystanek Woodstock zabezpiecza rekordowa liczba policjantów - dwa tysiące; obok funkcjonariuszy prewencji również antyterroryści, pirotechnicy i policyjni negocjatorzy. Ponieważ w tym roku impreza odbywa się blisko granicy z Niemcami i cieszy dużym zainteresowaniem młodych Niemców w policyjnych patrolach obecni tez będą policjanci z tego kraju.

Funkcjonariusze z Brandenburgii pełnią służbę zarówno po polskiej, jak i niemieckiej stronie, a ich głównym zadaniem jest niesienie pomocy uczestnikom imprezy zza naszej zachodniej granicy oraz wymiana informacji z polską policją. Z powietrza nad bezpieczeństwem uczestników tegorocznej imprezy od piątku będzie czuwał śmigłowiec z kamerą termowizyjną.

Tysiące młodych ludzi pociągami przyjeżdża do Kostrzyna nad Odrą na X Przystanek Woodstock. PKP szacuje, że kilkudziesięcioma pociągami może dowieźć na imprezę około 100 tys. osób - poinformował rzecznik prasowy komendanta okręgowego Straży Ochrony Kolei w Szczecinie Włodzimierz Ganczarz.

Na razie nie było poważniejszych incydentów ani w pociągach, ani na stacji w Kostrzynie i terenie podległym kolei.

Polskie Koleje Państwowe uruchomiły 25 specjalnych połączeń z całej Polski - najwięcej w czwartek, w przedzień rozpoczęcia imprezy. Do Kostrzyna uczestnicy Przystanku mogą także dojechać 46 składami rejsowymi, w tym 17 pociągami z Berlina. Porządku w pociągach i na kostrzyńskim dworcu pilnują specjalne grupy interwencyjne Straży Ochrony Kolei.

Na czas trwania imprezy komisariat policji w Kostrzynie nad Odrą został zamieniony w sztab dowodzenia. W piątek z ostatecznym raportem na temat zabezpieczenia Przystanku zapozna się wojewoda, komendanci policji, straży i straży granicznej, a także burmistrz Kostrzyna i organizatorzy Przystanku.

Policyjna operacja Woodstock 2004 jest największą w dotychczasowej historii tej imprezy. Podzielona została na cztery podoperacje o nazwach "miasto", "koncert", "droga" i "kolej". W czwartek dowódcy poszczególnych operacji i organizatorzy Przystanku skontrolują m.in. zabezpieczenie dworców, placu koncertowego i pola namiotowego.

W ramach działań pod nazwą "droga" sprawdzone zostaną objazdy wyznaczone wokół Kostrzyna nad Odrą na czas trwania koncertu oraz drogi przygotowane specjalnie dla pojazdów służb ratownictwa.

Sprawdzany jest też policyjny system łączności. Szczególny nacisk położony jest na współdziałanie z systemami łączności innych służb biorących udział w tej operacji, takimi jak Straż Ochrony Kolei, Straż Pożarna, Straż Graniczna, służby celne i samymi organizatorami - dodał Kulesza.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)