Policja rozdaje kierowcom i pieszym kamizelki odblaskowe
Odblaskowe kamizelki rozdają policjanci kierowcom, dzieciom i pieszym w sześciu województwach: pomorskim, zachodnio-pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim. Akcja "Odblaskowe drogi od Bałtyku do Tatr" ma im uświadomić, jak ważna na drodze jest dobra widoczność.
Okres jesienny wiąże się na drogach z ograniczoną widocznością, a to jest jeden z najbardziej istotnych czynników wpływających na powstawanie wypadków. Na potrącenia narażeni są przede wszystkim piesi idący jezdnią lub poboczem- powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.
Zaznaczył też, że kierowca przy ograniczonej widoczności dostrzega pieszego ubranego w ciemne kolory z dużym opóźnieniem. W nocy widzimy gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają. W ciemnościach pieszy może zauważyć reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy jego sylwetka znajdzie się w zasięgu świateł - podkreślił.
Z policyjnych statystyk wynika też, że od zmroku do świtu dochodzi aż do 46% wszystkich śmiertelnych wypadków, choć właśnie wtedy na drogach ruch jest nawet dziesięciokrotnie mniejszy niż w ciągu dnia.
Najbardziej zagrożone wypadkami są dzieci z terenów pozamiejskich, które w drodze do lub ze szkoły zmuszone są korzystać z pobocza bądź jezdni. Zła widoczność może się jednak przyczynić do najechania pieszego także na obszarze zabudowanym - dodał Sokołowski.
Przypomniał również, że zgodnie z prawem dzieci poruszające się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, muszą mieć przy sobie jakieś elementy odblaskowe. O ile jasne lub fluorescencyjne ubrania dziecięce spełniają swoją funkcję w ciągu dnia, o tyle po zmroku ich widoczność z pozycji kierującego jest niewystarczająca - zaznaczył.
Policjanci zwracają też uwagę na to, że pieszy bez elementów odblaskowych widoczny jest w światłach mijania z odległości 20-30 metrów, a osobę posiadającą je widać już z odległości 130 - 150 metrów.
Dodał, że kierowcy powinni też zawsze pamiętać o zakładaniu kamizelek odblaskowych w czasie, gdy np. zmieniają koło.
Posiadanie w aucie kamizelki odblaskowej nie jest w Polsce obowiązkowe, choć taki obowiązek jest w wielu innych krajach UE - m.in. Austrii, Portugalii i Hiszpanii. Ustawa Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje jednak osoby, które "wykonują roboty lub inne czynności na drodze" do posiadania elementów odblaskowych. My apelujemy do kierowców, by profilaktycznie mieli taką kamizelkę w swoim aucie - podkreślił Sokołowski.
O tym jak ważna jest widoczność na drogach, świadczą też tragiczne statystyki z minionego wydłużonego weekendu świątecznego. Od środy (przed dniem Wszystkich Świętych) do niedzieli w 761 wypadkach zginęło 99 osób. Wśród nich było aż 40 pieszych.