Policja przyjazna policjantowi
Zwiększenie kompetencji komendantów
wojewódzkich, ograniczenie kosztów funkcjonowania Komendy Głównej
Policji (KGP), zmniejszenie liczby jej biur i wydziałów zakłada
projekt reorganizacji KGP.
26.03.2004 16:00
Przyjazna organizacja
"Chcielibyśmy, aby KGP stała się organizacją przyjazną dla pracujących policjantów w całej Polsce. I temu jest podporządkowana reorganizacja naszej struktury" - powiedział Komendant Główny Policji nadinsp. Leszek Szreder.
Zdaniem Szredera, nowa struktura jest obecnie wdrażana i może zacząć funkcjonować od 1 czerwca. "Chcemy przejść do nowej struktury płynnie, nie możemy ryzykować głębokiego odchudzenia Komendy Głównej Policji"- dodał Szreder.
Projekt zakłada m.in. przekształcenie biur Kadr i Szkolenia, Prawnego, Operacji Antyterrorystycznych, Służby Kryminalnej i Służby Prewencyjnej. Nie zostaną one zlikwidowane; będą przekształcone w zależności od funkcji, jakie spełniały. Sprawami szkoleniowymi zajmie się Akademia Policyjna. Sprawy osobowe przejmie Biuro-Gabinet Komendanta Głównego Policji. Politykę kadrową i szkoleniową przejmie Biuro Strategii, które będzie miało prawo audytowania wszystkich komórek organizacyjnych KGP.
Biuro Operacji Antyterrorystycznych (BOA) podporządkowane będzie głównemu sztabowi policji, zajmującemu się zarządzaniem kryzysowym. BOA ma wiedzieć, jak wykonać zadania - natomiast co i kiedy, określa sztab.
Biura: Służby Kryminalnej oraz Służby Prewencyjnej wejdą w skład Biura Zwalczania Przestępczości. Powstanie też Zarząd Wywiadu Kryminalnego, w którym będzie m.in. przeprowadzana analiza wszystkich rodzajów informacji operacyjnych.
"Ucywilnienie"
Reorganizacja ma zmierzać też do "ucywilnienia" około 1,5 tysiąca etatów policyjnych w ciągu roku. Proces przewidziany jest na trzy lata i obejmie około 4,5 tysiąca etatów. W pierwszym roku etaty te będą przeznaczone na zasilenie KGP, w kolejnych latach będą wzmacniały jednostki terenowe.
Inspektor Krzysztof Starańczak z zespołu do zmian struktury organizacyjnej KGP powiedział, że projektowane zmiany w KGP zakładają również zmniejszenie liczby jej biur o dwa, stanowisk dyrektorskich o pięć oraz wydziałów - o osiemnaście.
"Nam chodzi o to, żeby każdy policjant znalazł własny cel, żeby sprawić, że środowisko, w którym pracuje, było dla niego przyjazne, żeby poczuł misję, którą ma do spełnienia" - zaznaczył Starańczak.
"Już dziś zamieniliśmy część etatów policyjnych na urzędnicze w służbach logistycznych. Te odzyskane etaty są do wykorzystania w jednostkach w terenie. W służbach logistycznych zmniejszyliśmy także liczbę wydziałów, naczelników"- dodał Starańczak.
Podkreślił, że pierwszy etap reorganizacji policji dotyczy około 700 osób. Już dzisiaj KGP jest w stanie przekazać pewną pulę etatów do komend wojewódzkich i powiatowych.