PolskaPolicja nowelizuje swoją ustawę

Policja nowelizuje swoją ustawę

Rząd zajmie się dziś zmianą ustawy o
policji. Dlaczego to wyjątkowa nowela? Bo po raz pierwszy ktoś
zapytał o zdanie samych policjantów - informuje "Gazeta Wyborcza".

Projekt od kilku tygodni jest dostępny na stronie internetowej komendy głównej, a wraz z nim zachęta do dyskusji. - Dostaliśmy kilkaset e-maili z opiniami - podkreśla mł. insp. Paweł Biedziak, dyrektor biura komunikacji społecznej KGP. Nie oznacza to, że wszyscy policjanci będą zadowoleni z nowych regulacji, ale jest szansa, iż usprawnią one działania mundurowych.

Co nowego znalazła "Gazeta Wyborcza" w przepisach? Przede wszystkim policja naprawiła błędy wytknięte miesiąc temu przez Trybunał Konstytucyjny. Po skardze rzecznika praw obywatelskich Trybunał uznał za niekonstytucyjne m.in. niektóre artykuły ustawy o policji dotyczące inwigilacji obywateli.

Na przykład w wyjątkowych sytuacjach policja mogła zachować materiały z podsłuchów, które nie były wcześniej zatwierdzone przez sąd. Teraz trzeba je będzie niszczyć. Określono też precyzyjny katalog danych (odciski palców, wycinek kodu DNA itd.), które policja może zbierać. Wprowadzono też istotny zapis, że zbiera się tylko dane niezbędne do prowadzonego postępowania. Wcześniejsze regulacje prowadziły do takich absurdów, jak zbieranie odcisków palców od osób podejrzanych o zniesławienie.

Zmiana ustawy ma usunąć też inną usterkę prawną - policja do tej pory nie może stosować podsłuchów w sprawach o płatną protekcję czy o korupcję w sporcie lub biznesie!

Policja chce też skuteczniej walczyć z korupcją we własnych szeregach, wprowadza więc bat, jakiego do tej pory nie było - policjant skazany prawomocnym wyrokiem za pewne rodzaje przestępstw będzie tracił przywileje emerytalne. Tu należy się wyjaśnienie, chodzi bowiem o: (wszystkie przestępstwa korupcyjne; - udział w zorganizowanej grupie przestępczej; - przestępstwa, w których sąd orzekł pozbawienie praw publicznych. Dla skazanego policjanta oznacza to np. utratę służbowego mieszkania, ale także przejście do normalnego systemu emerytalnego, czyli pracę do 65. roku życia. Poza tym policja chce prawnie usankcjonować możliwość poddawania funkcjonariuszy różnym badaniom psychofizycznym, szczególnie tych przyjmowanych do jednostek o specjalnym znaczeniu (np. CBŚ)
. Chodzi tu m.in. o badania na wykrywaczu kłamstw. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)