Trwa ładowanie...
d27zkzx
05-02-2007 16:00

Policja nie może szpiegować przestępców

Niemiecki Wysoki Trybunał orzekł, iż policja w ramach wykonywania czynności operacyjnych nie może instalować oprogramowania szpiegowskiego na komputerach osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa bez wiedzy tych ostatnich.
Jest to porażka niemieckiego ministra spraw wewnętrznych, Wolfganga Schäuble, który chciał przyznać niemieckiej policji federalnej BKA większe uprawnienia do śledzenia przestępców, w tym osób podejrzewanych o terroryzm. Schäuble przekonał w minionym roku parlament niemiecki do przekazania 132 milionów euro dotacji na zainicjowany przez niego program wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego. W ramach tej inicjatywy policja BKA m.in. miałaby zyskać uprawnienia pozwalające jej funkcjonariuszom na włamywanie się do komputerów podejrzanych przez Internet.

d27zkzx
d27zkzx

Zdaniem sędziów Trybunału, przeszukiwanie komputera można porównać z rewizją mieszkania, a ta wymaga wszczęcia odpowiednich procedur ( m.in. uzyskanie nakazu rewizji i konieczność poinformowania podejrzanego o planowanym przeszukaniu ). Sędziowie uznali również, iż włamywanie się do komputerów stoi w sprzeczności z przepisami o zakładaniu podsłuchów w telefonach.

d27zkzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zkzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj