PolskaPolicja na stoku? Będą wzmożone kontrole

Policja na stoku? Będą wzmożone kontrole

Sezon narciarski w pełni, w związku z czym na małopolskich stokach narciarskich możemy zaobserwować coraz większą liczbę narciarzy, zarówno tych profesjonalnych, jak i początkujących. Zimowego wypoczynku nie ominie wymagana kontrola służb mundurowych, związana m.in. z przestrzeganiem przepisów oraz sprawdzaniem stanu trzeźwości.

Policja na stoku? Będą wzmożone kontrole
Źródło zdjęć: © Fotolia | ulotny

09.01.2015 | aktual.: 09.01.2015 14:28

Wzmożone patrole policji pojawią się także w okresie zbliżających się ferii zimowych (w woj. małopolskim od 16 lutego). Głównym zadaniem policji patrolującej stoki narciarskie jest kontrola prewencyjna, polegająca na sprawdzaniu, czy dzieci jeżdżą w kaskach. Zgodnie z ustawą jazda w kasku jest obowiązkowa do 16 roku życia.

Kontrola nie ominie również dorosłych. W tym wypadku najczęściej sprawdza się trzeźwość narciarzy. Patrole policji nie posiadają przy sobie alkomatów, mogą jedynie na podstawie obserwacji przypuszczać, iż dana osoba znajduje się pod wpływem alkoholu. Badanie przeprowadzane jest dopiero po opuszczeniu stoku i pamiętajmy, że policja ma to tego pełne prawo. Karą za nietrzeźwą jazdę na nartach może być wydalenie ze stoku lub grzywna nawet do 500 zł. Za najczęstsze przyczyny wypadków na stokach GOPR podaje nadmierną prędkość oraz brawurę.

- Pierwsze patrole policyjne na stokach pojawiły się już 3 stycznia - mówi w rozmowie z WP Mariusz Ciarka, rzecznik małopolskiej policji. Jak informuje małopolska komenda, na stokach jeżdżą policjanci, którzy są też doświadczonymi narciarzami. - To funkcjonariusze pionu prewencji, odpowiednio przeszkoleni i przygotowani. Większość z nich posiada uprawnienia instruktora - zapewnia Ciarka.

Obszarem działań policjantów są nie tylko stoki narciarskie, ale także parki narodowe oraz szlaki turystyczne. W działaniach prewencyjnych policji pomagać mają także ratownicy GOPR i TOPR. Policjanci będą przypominać i pouczać narciarzy o konieczności stosowania się do tak zwanego katalogu FIS, czyli międzynarodowego kodeksu narciarskiego. Jest to zbiór przepisów, które obowiązują w trakcie uprawiania sportów narciarskich, również w przypadku poruszania się po stoku narciarskim.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)