Trwa ładowanie...
01-12-2005 06:03

Policja konfiskuje samochody pijanym kierowcom

Dotychczasowe metody walki z pijanymi kierowcami: odbieranie prawa jazdy, kary więzienia, publikowanie zdjęć piratów drogowych w internecie – nie skutkują. – Idziemy na całość – ostrzega podinspektor Stanisław Surowiec, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu. I konfiskują samochody...

Policja konfiskuje samochody pijanym kierowcomŹródło: DZ
d4b369u
d4b369u

– Rocznie zatrzymujemy od 400 do 500 nietrzeźwych kierujących. Zdecydowana większość ma powyżej 1,5 promila alkoholu w organizmie. W rzeczywistości jednak pijanych za „kółkiem” jest jeszcze więcej. Dzienne natężenie ruchu u nas to 32 tys. pojazdów. Zwykły rachunek prawdopodobieństwa pokazuje, że nietrzeźwych jest nawet 300 każdego dnia – przekonuje podinspektor Surowiec.

Teraz organy ścigania w Chorzowie i Bytomiu sprawdzają nowy sposób: konfiskata samochodu na potrzeby przyszłej grzywny.

– Przepisy kodeksu postępowania karnego jednoznacznie mówią, że z urzędu można dokonywać zabezpieczenia wykonania orzeczenia sądu na mieniu oskarżonego. Postanowiliśmy skorzystać z tej możliwości – mówi nadkomisarz Mariusz Mazepa, rzecznik chorzowskiej policji. Pijani kierowcy zatrzymani przez chorzowskich bądź bytomskich stróżów prawa muszą się liczyć z tym, że oprócz prawa jazdy stracą swój pojazd, który zostanie – na koszt „promilowego” kierowcy – odholowany na policyjny lub prokuratorski parking.

– My dodatkowo stosujemy też dozory policyjne – nawet dwa razy w ciągu dnia i poręczenia majątkowe. U jednego pijanego kierowcy zabezpieczyliśmy sprzęt AGD: wideo, dvd. Idziemy na całość – ostrzega podinspektor Surowiec.

d4b369u

Na razie miasta, gdzie policja wraz z prokuraturą konfiskują na potrzeby przyszłych grzywien samochody pijanym kierowcom można policzyć na palcach jednej dłoni. Tak już jest w Poznaniu i Opolu. Na Śląsku zdecydowano się wprowadzić w życie ten przepis (art. 291 kpk) w Bytomiu i Chorzowie. Wszystko wskazuje na to, że niebawem taką samą decyzję podejmą inne miasta. Dlatego ci, którzy lubią jeździć na „podwójnym gazie” sporo ryzykują.

– Wysokość grzywny uzależniona jest od dwóch podstawowych kryteriów. Po pierwsze od zagrożenia spowodowanego na drodze, czyli zawartości alkoholu w organizmie oraz od możliwości majątkowych zatrzymanego kierowcy – tłumaczy Bogdan Łabuzek, szef Prokuratury Rejonowej w Chorzowie. Najniższa grzywna to 100 zł – słaby straszak. Ale najwyższa może zrujnować każdego: 720 tys. zł. Wprawdzie jeszcze żaden sąd w Polsce nie orzekł tak wysokiej grzywny, ale prawo daje taką możliwość. Wszystko przed nami. – Zmieniamy taktykę pełnienia służby – zapowiada podinspektor Stanisław Surowiec, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu. – Dotychczas patrole kierowały się na główne ciągi komunikacyjne. Teraz chcemy baczniej przyjrzeć się zaułkom miejskim, w rejonach skupisk garażowych i na parkingach osiedlowych.

Policja zabezpiecza także samochody pijaków. – Już na drugi dzień po naszym porozumieniu z prokuraturą zatrzymaliśmy kierowcę forda. Miał ponad 2 promile. Spowodował kolizję, a potem uciekł – mówi nadkomisarz Mariusz Mazepa, rzecznik KMP w Chorzowie.

Skonfiskowany samochód trafia na strzeżony parking. I czeka aż do orzeczenia sądu. Jedyna szansa, żeby do tego czasu jednak z niego korzystać, to wpłacenie odpowiedniego zabezpieczenia gotówkowego – według policyjnego mnożnika, na takich samych zasadach na jakich zasądzana jest grzywna. Nawet po wykupieniu swoich czterech kółek ich właściciel ma związane ręce. Otóż nie można w żaden sposób zbyć się tego auta, aż sprawa nie znajdzie finału przed Temidą.

d4b369u

– Jeżeli kierowca mimo wszystko zdecyduje się na sprzedaż takiego samochodu, to będzie miał dodatkowe kłopoty – ostrzega Bogdan Łabuzek. Wtedy wkracza komornik i zajmuje majątek delikwenta. Więc lepiej słuchać prokuratorskich rad. A najlepiej po wypiciu nawet piwa nie siadać za kierownicą.

Groźna statystyka

Według danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach od stycznia do października na śląskich drogach zatrzymano 16.429 nietrzeźwych kierowców.

Recydywiści na drogach

Najpoważniejszym problemem dla policji są kierowcy, którzy mimo wszczęcia wobec nich postępowania – m.in. odebrania prawa jazdy, dalej zaglądają głęboko do kieliszka, a potem wsiadają do samochodu. Wedle statystyk tacy recydywiści stanowią aż 40 procent wszystkich nietrzeźwych kierowców. Rekordziści są zatrzymywani nawet po 7-8 razy.

d4b369u

Ogólnopolska debata

Podinspektor Stanisław Surowiec oraz Władysław Czekaj, szef Prokuratury Rejonowej w Bytomiu będą wkrótce przekonywać swoich kolegów z całej Polski do jak najsurowszego traktowania pijanych kierowców. Okazją będzie organizowana przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu – pod patronatem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego – ogólnopolska debata o nietrzeźwych kierowcach. Przedstawiciele Śląska są dobrej myśli. – Z wypowiedzi ministra Zbigniewa Ziobro wynika, że jest on za powszechnym stosowaniem zabezpieczenia mienia na potrzeby grzywny i w ogóle za zaostrzeniem kar wobec nietrzeźwych kierowców – mówi podinsp. Stanisław Surowiec.

Michał Tabaka

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj