PolskaPolicja chce częściej korzystać z kontrolowanego wręczenia łapówki

Policja chce częściej korzystać z kontrolowanego wręczenia łapówki

Policjanci chcą częściej niż obecnie korzystać z prowokacji policyjnej polegającej na kontrolowanym wręczeniu łapówki, ale na przeszkodzie stoją ograniczenia prawne - powiedział Krzysztof Szandecki z Komendy Stołecznej Policji. Według stołecznej policji, kontrolowane wręczenie łapówki jest niezwykle skuteczną metodą walki z korupcją.

Jak poinformował Szandecki na zorganizowanej w Fundacji im. Stefana Batorego konferencji nt. korupcji, od 2002 roku policjanci w Polsce przeprowadzili kilkadziesiąt kontrolowanych wręczeń łapówek. Jego zdaniem, prowokacja policyjna jest ajlepszym sposobem na złapanie na gorącym uczynku momentu wręczania łapówki i nagrania go na taśmie wideo. Dodał, że takie nagranie jest skutecznym dowodem w postępowaniu sądowym.

Zgodnie z prawem, policja korzysta z kontrolowanego wręczenia łapówki od 2002 r., ale nie we wszystkich przypadkach. Obecne prawo zabrania, by policjanci stosowali prowokację w sytuacji tzw. handlu wpływami, korupcji gospodarczej lub korupcji przy organizacji zawodów sportowych. Zniesienie tych ograniczeń zwiększyłoby skuteczność zwalczania korupcji - uważa Szandecki.

Wyjaśnił, że handel wpływami polega na tym, że dana osoba powołuje się na swoje wpływy w instytucjach publicznych w celu pośrednictwa w załatwieniu jakiejś sprawy. Natomiast korupcja gospodarcza polega na przyjęciu łapówki albo jej obietnicy przez osobę pełniącą funkcję kierowniczą w firmie.

Jak podkreślił przedstawiciel Komendy Stołecznej Policji, w ostatnich latach zaszły zmiany prawne sprzyjające bardziej skutecznej walce z łapownictwem. Zaliczył do nich przede wszystkim zdjęcie odpowiedzialności karnej z osoby dającej łapówkę, w wypadku gdy sama zgłosi się ona na policję.

Z danych podanych przez Komendę Stołeczną Policji wynika, że w 2004 r. zarzut korupcji postawiono w Polsce 2170 podejrzanym, co oznacza wzrost o 34 proc. w stosunku do 2003 r. Według tych danych, najwięcej podejrzanych o korupcję w Polsce było wśród funkcjonariuszy policji, straży granicznej, urzędu celnego, straży więziennej. Mniej - wśród urzędników samorządowych i państwowych.

Zwalczaniem łapownictwa zajmują się od niedawna specjalne policyjne wydziały do walki z korupcją. Pierwszy taki wydział powstał przy śląskiej komendzie policji w Katowicach w 2000 r., kolejny trzy lata później w Warszawie. Od lipca ubiegłego roku wydziały istnieją we wszystkich komendach wojewódzkich policji w Polsce oprócz Gorzowa Wielkopolskiego, Opola i Kielc.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)