Trwa ładowanie...

Policja bada kolejny atak na Polaka w Wielkiej Brytanii

• Brytyjska policja rozpoczęła śledztwo ws. ataku na 21-letniego Polaka i grupę jego znajomych
• Bartosz M. został uderzony rozbitą butelką w szyję i trafił do szpitala
• Do wydarzenia doszło w nocy z czwartku na piątek w pobliżu parku przy St. Matthews Road w Telford na zachodzie Anglii
• Konsul generalny RP w Manchesterze będzie monitorował prowadzone śledztwo - poinformowało polskie MSZ

Share
Policja bada kolejny atak na Polaka w Wielkiej Brytanii
Źródło: PAP/EPA, Fot: FACUNDO ARRIZABALAGA
d40optg

Według informacji lokalnych mediów Polak i jego znajomi zostali zaczepieni przez grupę trzech osób, w wieku około 20 lat, które w ostrych słowach mówiły o tym, że powinni rozmawiać po angielsku, bo są w Anglii. Po krótkiej sprzeczce, jeden z napastników uderzył Polaka rozbitą butelką, powodując rany cięte szyi. Sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia.

Jak podaje "Shropshire Star", 21-latek trafił do pobliskiego szpitala, gdzie założono mu 13 szwów, a następnie opuścił placówkę służby zdrowia.

d40optg

Lokalna policja - West Mercia Police - bada atak jako potencjalnie motywowany nienawiścią na tle narodowościowym. To jeden z kilku prowadzonych wątków śledztwa. Funkcjonariusze zaapelowali także do świadków o kontakt ze służbami w celu pełnego wyjaśnienia tego wydarzenia.

Jak poinformował dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak, Polak został ranny w szyję. - Rana była rozległa. Z posiadanych przez nas informacji wynika jednak, że życiu naszego rodaka nie zagraża niebezpieczeństwo. Po założeniu szwów został wypisany do domu - powiedział.

- Policja w Telford potwierdziła, że incydent został uznany za czyn o podłożu ksenofobicznym. Na chwilę obecną nie zatrzymano żadnego podejrzanego, trwają poszukiwania świadków - poinformował Sobczak. Jak podkreślił w związku z incydentem polskie służby konsularne w Wielkiej Brytanii są w bezpośrednim kontakcie z miejscową policją.
- Konsul generalny RP w Manchesterze będzie monitorował prowadzone śledztwo - dodał.

Według definicji zapisanej w brytyjskim prawie, policja traktuje atak jako potencjalnie motywowany nienawiścią na tle narodowościowym (hate crime), jeśli którakolwiek z ofiar lub świadków wydarzenia w ten sposób interpretuje motywy ataku. Ewentualna weryfikacja tej klasyfikacji odbywa się dopiero na etapie postępowania sądowego.

d40optg

Zgodnie z informacjami ambasady RP w Londynie w ciągu kilku ostatnich miesięcy polskie służby konsularne interweniowały w ponad 30 przypadkach incydentów, które są badane jako potencjalnie motywowane nienawiścią na tle narodowościowym.

W najpoważniejszym wydarzeniu tego typu - w Harlow, w hrabstwie Essex - zginął 40-letni mężczyzna Arkadiusz J., a jedna osoba została ranna. Policja wciąż bada okoliczności tego ataku.

d40optg

Podziel się opinią

Share
d40optg
d40optg
Więcej tematów