PolskaPolaków trapi nadciśnienie

Polaków trapi nadciśnienie

Ponad 60% z 250 tys. przebadanych Polaków
cierpi na nadciśnienie, prawie 60% ma podwyższony
cholesterol, 20% pali papierosy - wynika z badań w ramach
Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Choroby Wieńcowej "POLSCREEN".

Ordynator Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii w Kielcach Marianna Janion, która przedstawiła wyniki badań, podkreśla, że są one zatrważające. Niska jest wiedza o czynnikach ryzyka - połowa badanych nie wie, że ma podwyższony cholesterol, z tych, którzy wiedzą - tylko połowa się leczy.

Choroba wieńcowa jest powodem połowy zgonów w Polsce, codziennie na zawał serca umiera stu Polaków. Czynnikami ryzyka są nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol (hipercholesterolemia), palenie papierosów, otyłość, występowanie chorób serca w rodzinie.

Od roku realizowany jest Ogólnopolski Program Prewencji Choroby Wieńcowej "POLSCREEN", w ramach którego w całym kraju przebadany zostanie milion Polaków powyżej 35. roku życia. Wstępne wyniki opracowano dla 250 tys. już przebadanych pacjentów.

W regionie świętokrzyskim przebadano dotychczas 25 tys. pacjentów. W porównaniu z wynikami ogólnopolskimi mieszkańcy województwa częściej chorują na nadciśnienie tętnicze, rzadziej mają podwyższony cholesterol, mniej osób pali papierosy.

Zdaniem ordynator Janion choroba wieńcowa jest podstępna - rozwija się latami, by gwałtownie zaatakować i wtedy na pomoc jest już często za późno. "Dlatego tak ważna jest wiedza o czynnikach ryzyka, zdiagnozowanie pacjenta" - uważa Janion.

Według prof. Barbary Cybuli z Instytutu Żywności i Żywienia, członka Komisji Profilaktyki Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, pierwsze badania profilaktyczne - poziom cukru, cholesterolu, ciśnienie krwi - należy przeprowadzić już w 20. roku życia i powtarzać je co pięć lat.

Cybula podkreśliła, że w ostatniej dekadzie o 30% spadła liczba zgonów na choroby sercowo-naczyniowe, czego powodem jest zmiana sposobu odżywiania Polaków: spadek spożycia tłuszczów zwierzęcych, zwiększenie w diecie ilości tłuszczów roślinnych i owoców.

Program "POLSCREEN", opracowany przez Komisję Profilaktyki Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jest realizowany wspólnie z krajową firmą farmaceutyczną Polpharma.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)