Polak, Węgier dwa bratanki
Dokładnie za rok ma zostać zakończony pierwszy etap prac przy budowie Silesia City Center. Wczoraj wmurowano kamień węgielny pod tę jedną z największych inwestycji na Śląsku. Na terenie po byłej kopalni Gottwald ma powstać kompleks handlowo-rozrywkowy, którego budowa pochłonie 600 milionów euro.
16.11.2004 | aktual.: 16.11.2004 08:38
Wczorajsza uroczystość miała podniosły charakter. Wzięli w niej udział m.in. ambasador Węgier w Polsce Mihály Györ, prezydent Katowic Piotr Uszok oraz Sándor Demján, założyciel i prezydent węgierskiego TriGranitu, inwestora projektu. Przedstawiciele węgierskiej spółki wyjaśniali dlaczego wybrali właśnie Katowice dla swojej inwestycji.
– Jest tutaj bardzo dobra infrastruktura, dobrze wykształceni ludzie, przyjaźnie nastawione lokalne władze oraz duży wzrost ekonomiczny – wyliczał Simon Bayley, dyrektor projektu Silesia City Center.
Sándor Demján przekonywał, że budowa SCC to nie tylko pieniądze. – Między Polakami i Węgrami jest historyczna przyjaźń. Cieszę się, że będę mógł tu robić biznes, czując przy tym dużą sympatię do tego miejsca – mówił Demján. Pochwalił się też, że w podobnych centrach, które jego firma buduje w innych krajach, handlowcy mają dwa razy większy obrót niż gdzie indziej. – Ale mamy też o 50 proc. wyższe ceny wynajmu – dodał zaraz.
Inwestorzy podkreślali, że bardzo dobrze współpracuje im się z lokalnymi władzami. Prezydent Piotr Uszok wymienił cztery powody, dla których miasto przychylnie odnosi się do inwestycji: – Po pierwsze, jego wartość, czyli 600 milionów euro. Po drugie, kompleksowość, na którą będą się składać funkcje handlowe, usługowe, rozrywkowe, mieszkaniowe i biznesowe. Po trzecie, rekultywacja terenów pokopalnianych i po czwarte – znaczna ilość nowych miejsc pracy. Wmurowany wczoraj kamień węgielny tworzyły bryła węgla wydobyta z pokładu 510 kopalni Katowice-Kleofas, akt erekcyjny, egzemplarze lokalnych gazet, rysunki projektów SCC i polskie monety.
Podczas uroczystości Sándor Demján poinformował, że TriGranit ufunduje świąteczne prezenty dla dwóch tysiący biednych dzieci z Katowic. – Nie zapominamy o ludziach potrzebujących. Sam wychowałem się w sierocińcu – mówił Demján. Kierowana przez niego firma przekaże na ten cel 100 tys. euro. Każdy prezent będzie miał wartość 50 euro. W wyborze potrzebujących dzieci pomogą przedstawiciele Urzędu Miasta oraz kościół.
Handlowo-rozrywkowy obiekt Silesia City Center stanowi pierwszy etap inwestycji na terenie po byłej kopalni Gottwald. Jej obszar obejmuje około 30 ha powierzchni.
Pierwszy etap prac ma zostać zrealizowany do końca 2005 roku. Jak deklaruje inwestor, już w listopadzie przyszłego roku będzie można zrobić zakupy w Tesco i wielu butikach odzieżowych oraz obejrzeć film w Cinema City.
Kolejnym etapem realizacji inwestycji będzie budowa osiedla mieszkaniowego o wysokim standardzie. W dalszej kolejności powstaną dwa wieżowce z powierzchniami biurowymi, lokalami mieszkalnymi oraz hotelem. Kompleks zakończy postawienie wolno stojących budynków, przeznaczonych m.in. na usługi, handel, biznes oraz dla instytucji publicznych.
Grzegorz Żądło