ŚwiatPolak to pijus, pirat drogowy i złodziej?

Polak to pijus, pirat drogowy i złodziej?

"Jeśli Polak-emigrant, to pewnie rabuś, pirat drogowy lub pijak" - to dość powszechny stereotyp. Bez względu na to, co mają o nas do powiedzenia obcokrajowcy, sami nie wypowiadamy się o Polakach za granicą w superlatywach. Znasz w środowisku polonijnym kogoś, kto twoim zdaniem zasłużył na wyróżnienie? Zgłoś go do nagrody!

Polak to pijus, pirat drogowy i złodziej?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Konkurs "Wybitny Polak za granicą" organizowany przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego przy współpracy z Kancelarią Prezydenta RP, Senatem RP, Ministerstwem Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych RP oraz Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" ma to zmienić. Jego celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków za granicą i promocja tych, którzy odnieśli tam sukces.

W każdym europejskim kraju żyją Polacy, którzy swoją postawą i osiągnięciami inspirują innych. Rzadko o sobie i swoich dokonaniach mówią. Ten konkurs ma ich wyciągnąć z cienia. Wybitnych postaci szukają u siebie między innymi Polacy w Irlandii i Stanach Zjednoczonych. W ostatniej chwili do tegorocznej edycji konkursu dołączyła też Norwegia.

"Pokażcie się!"

Koordynatorem i głównym organizatorem konkursu "Wybitny Polak w Norwegii” jest United Connections International UCI, organizacja pozarządowa, zajmująca się promocją talentów zagranicą i działalnością na rzecz Polski i Norwegii oraz budowaniem wzajemnych relacji na rzecz integracji. Patronat medialny objęły portal Moja Norwegia.pl i Radio Polonia Oslo. W skład Komitetu Organizacyjnego weszli dziennikarze mediów polonijnych w Norwegii oraz Konsul RP w Norwegii Marek Pędzich jako członek honorowy.

Kandydatów do nagrody w Norwegii Komitet Organizacyjny szuka do 25 lutego. Zgłoszenia należy wysłać mailem na adres mailowy: konkurs@uci.no. W mailu trzeba umieścić miedzy innymi zgodę kandydata na udział w konkursie, jego zgodę na przetwarzanie danych osobowych i co najważniejsze - wypełniony formularz zgłoszeniowy. Ten powinien zawierać uzasadnienie, czemu kandydat zasłużył na wyróżnienie. Warto opisać, czym się zajmuje i jakie ma osiągnięcia. Kandydatów mogą zgłaszać organizacje polonijne oraz osoby prywatne. Ważne, by w formularzu znalazły się podpisy 10 osób popierających kandydata.

Anna Stankiewicz, właściciel firmy doradczej dla Polaków w Norwegii ATS, działa w Komitecie Organizacyjnym Konkursu w Norwegii.

- Mam nadzieję, że znajdziemy przy tej okazji postacie, o których będzie się mówić nie tylko wśród mieszkających w Norwegii Polaków - mówi Stankiewicz. - Postaramy się o ich promocję nie tylko w polskich, ale i norweskich mediach. Jest niewiele czasu na zgłoszenia, ale mam nadzieję, że wieść o konkursie szybko się rozniesie. Jeśli robicie w Norwegii coś wartego opowiedzenia - pokażcie się nam! - apeluje.

Najpierw Oslo, potem Warszawa?

Wręczanie nagród na etapie krajowym odbywać się będzie w marcu 2011 roku w Oslo. Potem odbędą się wybory Wybitnego Polaka na szczeblu kontynentalnym, a spośród laureatów zostanie wybrany Wybitny Polak Roku. Ogłoszenie przez przewodniczącego Kapituły zwycięzców w poszczególnych kategoriach (biznes, kultura, nauka, osobowość, młody Polak) odbędzie się w maju 2011 roku, podczas uroczystej Gali "Teraz Polska", kończącej edycję konkursu "Wybitny Polak".

Nagrodą dla Laureatów na szczeblu międzynarodowym będzie tytuł "Wybitnego Polaka", statuetka i pamiątkowy dyplom. Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Warszawie. Organizator zobowiązał się pokryć koszty transportu oraz pobytu w Warszawie dla Laureatów na szczeblu międzynarodowym.

Szczegółowe informacje o konkursie oraz dokumenty do pobrania można znaleźć na portalu MojaNorwegia.pl.

Z Trondheim dla polonia.wp.pl
Sylwia Skorstad

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)