Trwa ładowanie...

Polak spalił w Czarnogórze las. Służby "nakazały" mu rozpalić ognisko

Dawid Szydło zgubił się w lesie, a ognisko rozpalił, by zauważyli go ratownicy. Jak twierdzi - wykonywał polecenia służb. Powstał pożar, z którym strażnicy walczyli kilka dni. Straty oszacowano na trzy miliony euro. Polak trafił do czarnogórskiego aresztu, a rodzina próbuje ściągnąć go do Polski. - Mam nadzieję, że pozwolą mu opuścić celę - mówi w rozmowie z WP Daria Szydło, siostra Dawida.

Share
Polak spalił w Czarnogórze las. Służby "nakazały" mu rozpalić ognisko
Źródło: Archiwum prywatne
d16ps65

Polak został zatrzymany pod koniec sierpnia w okolicach Baru, na południu Czarnogóry.

"Siedzi z kryminalistami"

- Nasi rodzice pojechali na widzenie w zeszłym tygodniu. Dawid bardzo plakał i schudł osiemnaście kilo - opowiada w rozmowie z WP Daria Szydło, siostra Dawida.

Polak siedzi w czarnogórskim areszcie już ponad miesiąc. - Jest w celi z kryminalistami i czeka na rozprawę - żali się jego siostra.

d16ps65

Ogień rozpalił na polecenie służb

Feralnego dnia Dawid zgubił się w górach. Było bardzo gorąco i skończył mu się zapas wody. - Musiało być tragicznie - opowiada Daria Szydło. Jak mówi, Dawid postanowił zadzwonić po służby ratunkowe. Tam dyspozytor poprosił o współrzędne GPS, aby móc go namierzyć. Dawid był jednak w miejscu, gdzie współrzędnych nie mógł ustalić. Potem kazał ściągnąć koszulkę, zahaczyć na wysokim kiju i mahać. Tego jednak nie mogli dostrzec ratownicy.

Ostatecznie dyspozytor miał polecić Dawidowi, aby ten rozpalił ognisko. Polak wykonał polecenie, co skończyło się tragicznie. - Zdawał sobie sprawę, że tam jest bardzo niebezpiecznie i nie chciał rozpalać tego ogniska. Oni mu wręcz nakazali - opowiada Szydło.

Patrzyli na niego jak na zbrodniarza

Jednak ostatecznie służby ratownicze na miejsce nie dotarły - Dawid został uratowany przez cywili, a nie ratowników - opowiada siostra. Ratował go rezydent i właściciel hotelu, w którym byli zakwaterowani. Potem pojechał z nimi na komisariat, by złożyć zeznania i wyjaśnić, dlaczego rozpalił ognisko.

- Tam wszyscy patrzyli na niego jak na zbrodniarza - opowiada siostra, która podejrzewa, że jej brata chcą uwikłać w "coś więcej" i próbować oskarżyć również o straty z poprzednich pożarów.

Chcą wyciągnąć Dawida z aresztu

Rodzina organizuje zbiórkę pieniędzy, która są potrzebne na pomoc prawną, opłacenie tłumacza i powrotu do kraju. - Adwokat z urzędu zupełnie nie orientuje się w sprawie Dawida - żali się jego siostra. Sam Dawid napisał nawet list do prezydenta Andrzeja Dudy.

Najważniejsze jest jednak dla nich to, by Dawid wyszedł z aresztu. Rozprawa odbędzie się w piątek, 13 października.

d16ps65

Podziel się opinią

Share
d16ps65
d16ps65
Więcej tematów