InnowacjePolak na czele ponad stu tysięcy fizyków

Polak na czele ponad stu tysięcy fizyków

Profesor Maciej Kolwas z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie został wybrany na prezesa Europejskiego Towarzystwa Fizycznego (EPS). EPS zrzesza ponad sto tysięcy fizyków z czterdziestu krajowych towarzystw fizycznych, w tym około dwóch tysięcy członków z założonego w roku 1920 Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Wyróżniony polski naukowiec zajmuje się spektroskopią laserową - fizyką oddziaływania światła z materią. Profesor Maciej Kolwas przez najbliższy rok będzie prezesem-elektem i wiceprezesem EPS. Po upływie roku obejmie funkcję prezesa Towarzystwa na okres dwóch lat. Zgodnie ze statutem EPS prezes wybierany jest tylko na jedną kadencję i nie może być powtórnie wybrany na to stanowisko.

Wybory odbyły się na Université de Haute-Alsace w Mulhouse we Francji, Polak rywalizował z profesorem Giorgio Benedekiem z University of Milano-Bicocca we Włoszech. Naukowca nominował Komitet Wykonawczy i Zarząd EPS, składający się z Prezesów Towarzystw Krajowych wchodzących w skład EPS oraz Kierowników Sekcji EPS.

Europejskie Towarzystwo Fizyczne zostało założone w 1968 roku. Jego roczny budżet przekracza milion euro. W roku 2005 EPS było organizatorem Światowego Roku Fizyki.

Towarzystwo przyznaje szereg wartościowych nagród, z których najbardziej prestiżową jest EPS Europhysics Prize. Około połowa spośród laureatów tej nagrody otrzymała w przeszłości Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Wśród prestiżowych nagród przyznanych przez EPS znalazło się wyróżnienie dla polskiego naukowca - prof. Tomasza Dietla. Pracownik Instytutu Fizyki PAN otrzymał ją w 2005 roku za prace dotyczące spintroniki.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)