Polak lokuje i inwestuje chętniej


Nadal ponad połowa Polaków nie posiada oszczędności, a niemal jedna
trzecia odkłada pieniądze na rachunkach bankowych i na lokatach.
Wśród źródeł wiedzy o inwestowaniu ważną rolę odgrywają znajomi,
media oraz specjaliści finansowi. Wskazują na to wyniki badania
przeprowadzonego na zlecenie Open Finance i "Gazety Prawnej" przez
PBS DGA.

58 proc. z nas nie posiada oszczędności - to główny wniosek płynący ze wspólnego badania Open Finance i "Gazety Prawnej". To o 6 proc. mniej niż przed rokiem, kiedy o sprawy finansowe zapytaliśmy reprezentatywną grupę Polaków po raz pierwszy.

Wśród sposobów inwestowania pieniędzy największą popularnością - i co warto zaznaczyć, większą niż przed rokiem - cieszą się rachunki w bankach. Według analityka Open Finance, Mateusza Ostrowskiego, może to wynikać z rosnącej popularności tzw. kont oszczędnościowych. Obecnie na rachunkach w bankach lokujemy 23 proc. naszych oszczędności, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Być może na rzecz kont oszczędnościowych 1 proc. straciły lokaty w złotych, na których pieniądze trzyma 5 proc. ankietowanych (wobec 6 proc. przed rokiem). Łącznie zaangażowanie środków posiadanych przez ankietowanych w bankach wynosi 28 proc. W tej sytuacji warto przywołać pytanie o to, które inwestycje są zdaniem Polaków najkorzystniejsze. Na rachunki i lokaty w bankach wskazuje bowiem łącznie 44 proc. pytanych. Dla porównania - wśród opłacalnych sposobów lokowania pieniędzy pojawiają się też nieruchomości (29 proc. wskazań - ale 5 proc. mniej niż przed rokiem) oraz fundusze inwestycyjne (14 proc. odpowiedzi wobec 12 proc. rok
wcześniej).

Wśród powodów bierności inwestycyjnej (pytanie o to, dlaczego lokujemy pieniądze zamiast je inwestować) najczęściej - podobnie jak przed rokiem - padał argument o braku odpowiedniej ilości środków, aby inwestować (63 proc. wskazań wobec 58 proc. przed rokiem). Jednak zdaniem Mateusza Ostrowskiego z Open Finance, niewielkie sumy nie są w rzeczywistości przeszkodą w inwestowaniu, skoro minimalne wpłaty w wypadku części funduszy inwestycyjnych zaczynają się od 50 PLN. Warto też zwrócić uwagę na brak wiedzy o inwestowaniu - drugi najczęściej pojawiający się argument. W ten sposób swój brak aktywności inwestycyjnej tłumaczy 30 proc. badanych - o 1 proc. więcej niż przed rokiem.

Wśród osób ankietowanych przez PBS DGA na zlecenie Open Finance i "Gazety Prawnej", 43 proc. lokujących lub inwestujących swoje środki poszukuje informacji o dostępnych możliwościach inwestycyjnych. Źródłem wiedzy przy podejmowaniu decyzji są przede wszystkim znajomi i rodzina (56 proc. wskazań). Dużą rolę odgrywają też specjaliści finansowi - po poradę udaje się do nich aż 43 proc. ankietowanych. Dominującą rolę odgrywają też wiadomości i analizy pojawiające się w Internecie, prasie, radiu i telewizji. Korzysta z nich 52 proc,. pytanych, a największą popularnością cieszą się szczególnie źródła internetowe (27 proc. wskazań).
Mimo że prawie połowa Polaków poszukuje dodatkowych źródeł wiedzy o inwestowaniu, nasza świadomość w tym zakresie jest niewielka. Tylko 8 proc. badanych (3 proc. mniej niż przed rokiem) odkłada pieniądze z myślą o własnej emeryturze. To mniej niż liczba osób oszczędzających na kupno nieruchomości (15 proc. wobec 14 przed rokiem) czy przyszłości dzieci (16 proc. wobec 18 proc. rok wcześniej). Ankietowani nadal najczęściej odkładają pieniądze na tzw. "czarną godzinę" - robi tak 45 proc. pytanych (3 proc. mniej niż przed rokiem).

Prezentowane badanie Open Finance i "Gazety Prawnej" zrealizowała firma PBS DGA we wrześniu br. na ogólnopolskiej reprezentatywnej 1064-osobowej próbie Polaków w wieku 18 i więcej lat. Pytania zostały zadane już po raz drugi.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)