PolskaPolak czyta dwie książki rocznie

Polak czyta dwie książki rocznie

W ciągu ostatniego półrocza 61% Polaków powyżej 15 roku życia przeczytało co najmniej jedną książkę - wynika z badania przeprowadzonego na początku listopada przez ośrodek badania opinii publicznej Ipsos. Odsetek czytelników książek rośnie wraz z wykształceniem i maleje wraz z wiekiem, więcej czytelników jest wśród kobiet niż wśród mężczyzn.

Dużą grupę badanych - 35% - stanowią ci, którzy w ciągu ostatniego półrocza nie przeczytali ani jednej książki. Do tej grupy można by też właściwie zakwalifikować 4% respondentów, którzy nie pamiętają, czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy sięgnęli po książkę. Do przeczytania jednej książki przyznaje się 12% respondentów, 10% z nich przeczytało trzy książki, tyle samo deklaruje przeczytanie pięciu książek. 15% badanych przeczytało ponad sześć książek.

Badanie zlecili organizatorzy Mistrzostw Polski w Szybkim Czytaniu, których szósta edycja zakończyła się w sobotę w Warszawie. W ankiecie Ipsosu znalazło się m.in. pytanie, jak respondenci oceniają swoją szybkość czytania. 23% badanych odpowiedziało, że czyta szybko, 58%, że z przeciętną szybkością. Osoby czytające szybko to częściej kobiety (27%) niż mężczyźni (19%), to także częściej, jak można się było spodziewać, osoby z wyższym wykształceniem (44%).

Zazwyczaj czytamy z prędkością 200 słów na minutę, ale, zdaniem specjalistów z Akademii Szybkiego Czytania, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czytać kilka razy szybciej. Wystarczy nauczyć się właściwej pracy oczu, selekcji tekstu, poszerzyć pole widzenia oraz wyeliminować fonetyzację, czyli czytanie "na głos w myślach".

Dotychczasowy rekord świata w szybkim czytaniu został ustanowiony dwa lata temu w Polsce i wynosi 46 482 słowa na minutę. Rekord ten należy do Kamili Kornet z Warszawy - czwartej Mistrzyni Polski w Szybkim Czytaniu. W sobotę, szóstą edycję mistrzostw wygrał Piotr Lorenc, 15-latek z Rudy Śląskiej. Tegoroczny zwycięzca przeczytał konkursowy tekst z szybkością 8732 słowa na minutę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)