Polacy źle oceniają sytuację w kraju
Ponad połowa Polaków uważa, że sprawy kraju idą w złym kierunku, a gospodarka znajduje się w kryzysie - wykazuje przeprowadzony w lutym sondaż TNS OBOP. W porównaniu ze styczniem przybyło jednak nieco optymistów.
Zdaniem 59% respondentów sprawy kraju idą w złym kierunku, zdaniem 30% zmierzają ku dobremu. W porównaniu z badaniem ze stycznia optymistów przybyło o 4 punkty procentowe, o jeden punkt ubyło pesymistów.
Również 59% ankietowanych uważa, że gospodarka kraju znajduje się w kryzysie, w tym 44% ocenia, że jest to kryzys lekki, a 15%, że głęboki. Jedna trzecia respondentów jest zdania, że gospodarka się rozwija, przy czym 33% postrzega ten rozwój jako powolny, a 2% uważa, że rozwój jest dynamiczny. W porównaniu ze styczniem ocena stanu gospodarki nieznacznie się pogorszyła - nastąpił spadek ocen pozytywnych o 2 pkt proc., o tyle samo wzrosły noty negatywne.
Opinie o gospodarce są jednak lepsze niż przed rokiem - o 16 pkt proc. wzrosła liczba respondentów, których zdaniem gospodarka się rozwija, o 17 pkt spadł odsetek badanych, którzy dostrzegają kryzys.
Zdaniem 38% ankietowanych warunki materialne w najbliższych trzech latach nie zmienią się ani na lepsze, ani na gorsze. 29% spodziewa się ich pogorszenia, a 28 - poprawy. Spodziewających się poprawy przybyło w porównaniu ze styczniem o 3 pkt proc., odsetek oczekujących pogorszenia zmalał o 5 punktów.
Pozytywnym ocenom rozwoju sytuacji sprzyjają młodość, wykształcenie, zainteresowanie polityką i zamieszkanie w dużej miejscowości. Negatywnie o kierunku zmian częściej wypowiadają się sympatycy PiS i SLD oraz osoby nie zainteresowane polityką. Oceny gospodarki także są tym lepsze, im wyższe wykształcenie, młodszy wiek i większe miejsce zamieszkania.