PolskaPolacy zadowoleni ze swej tuszy

Polacy zadowoleni ze swej tuszy

W porównaniu z mieszkańcami innych krajów, Polacy są najmniej zadowoleni ze stanu swojego zdrowia. Jednocześnie są bardzo zadowoleni ze swej wagi i sprawności - wynika z badania Ipsos: "Fakty i mity. Odżywianie i zdrowie Polaków w kontekście międzynarodowym".

02.09.2005 | aktual.: 02.09.2005 14:42

Badanie zostało przeprowadzone w okresie od maja do czerwca 2005 roku w Polsce, USA, Kanadzie, Argentynie, Chile, Szwecji, Hiszpanii. Badanie w Polsce w przeprowadzono w czerwcu 2005 r. na reprezentatywnej próbie 815 Polaków w wieku powyżej 15 lat.

W Polsce tylko 47% populacji ocenia swój stan zdrowia jako dobry, podczas gdy we wszystkich innych badanych krajach odsetek ten wynosi wyraźnie ponad 50%. Częściej ze swego zdrowia zadowoleni są w Polsce mężczyźni (54%), niż kobiety (40%).

Tylko 2% Polaków uznaje się za otyłych, podczas gdy międzynarodowy wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index) - obliczony na podstawie podawanej przez respondentów wagi i wzrostu - wskazuje, że w rzeczywistości otyłych jest aż 14% z nich.

Choć statystyczny Polak czas wolny spędza przed telewizorem (66%), a tylko 20% osób jeździ na rowerze i 7% uprawia gimnastykę czy inne sporty, to w Polsce odsetek osób wysoko oceniających swoją sprawność fizyczną jest jednym z najwyższych (44%). Dla porównania tylko 28% Szwedów uważa się do wystarczająco sprawnych fizycznie.

Także jeśli chodzi o ocenę wagi swych dzieci, Polacy są zadowoleni. Tylko 11% rodziców uważa, że ich dzieci mają zbyt mało aktywności ruchowej (dla porównania w Hiszpanii odsetek ten wynosi 35%).

Z badania wynika, że z chorób Polacy boją się nowotworów (92%), dolegliwości serca i układu krążenia (81%) oraz AIDS (62%). Mniej osób za istotne zagrożenie dla zdrowia uważa nadciśnienie (58%), otyłość (43%) czy choroby wywołane paleniem tytoniu (57%). Co trzeci badany uważa depresję za poważny problem w Polsce.

Na tle mieszkańców innych krajów, Polacy mają najmniej zaufania do lekarzy: tylko 39% Polaków w pełni ufa swojemu lekarzowi i wierzy, że podejmuje on najlepsze decyzje dla zdrowia pacjenta.

Polacy są także najmniej zainteresowani wiedzą dotyczącą odżywiania i zdrowej diety. Swój sposób odżywiania uznają za dość zdrowy (69%). Za podstawę zdrowego odżywiania uważają regularne jedzenie trzech posiłków dziennie, najlepiej domowych, składających się z różnorodnych potraw.

Z badania wynika, że prawie wszyscy Polacy (93%) jedzą mięso, najczęściej smażone na patelni (42%). Między posiłkami jedzą owoce, kanapkę lub słodkie bułki; piją soki. 13% ankietowanych zadeklarowało także picie między posiłkami napojów alkoholowych (przede wszystkim piwa).

Według badania Ipsos, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Hiszpanii i Szwecji większość ludzi zawsze lub zazwyczaj wybiera pełnoziarniste wersje produktów, Szwedzi chętnie kupują produkty o wysokiej zawartości błonnika. W Argentynie i Chile używa się często produktów odtłuszczonych.

Polaków do zakupu produktów żywnościowych przekonuje często sam tylko napis: "zdrowy" czy "naturalny". Rzadziej niż mieszkańcy innych badanych krajów, świadomie sięgają po produkty pełnoziarniste, niskokaloryczne, light czy z błonnikiem.

Mimo iż Polacy wiedzą, jakie potrawy i napoje są zdrowe, nie zawsze im one smakują, np. pieczywo pełnoziarniste czy oliwa z oliwek zajmują wysoką pozycję w rankingu zdrowotności, a znacznie niższą w rankingu potraw uznawanych za smaczne. Odwrotnie rzecz się ma w przypadku czekolady, ciastek i cukierków.

Ipsos w Polsce jest częścią międzynarodowej grupy badawczej Ipsos, obecnej w 40 krajach świata. Firma specjalizuje się w badaniach marketingowych, reklamy, opinii w sektorze publicznym i prywatnym, badaniach dla zarządzania relacjami z klientami.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)