Trwa ładowanie...
d3xhxh5
sondaż
29-09-2004 21:05

Polacy zadowoleni z UE, ale... nie widzą zmian

47% badanych przez TNS OBOP jest
zadowolonych z obecności Polski w Unii Europejskiej, przeciwnego
zdania jest 21%, a 27% uważa, że obecność naszego kraju
w UE nie jest ani czymś dobrym, ani złym - wynika z wrześniowego
sondażu TNS OBOP. Jednocześnie zdecydowana większość Polaków nie odczuwa pozytywnych zmian po wejściu do UE.

d3xhxh5
d3xhxh5

61% respondentów uważa, że po 1 maja ceny większości artykułów codziennego użytku znacznie wzrosły, a 33% jest przekonanych o nieznacznych podwyżkach. Zdaniem 5% badanych, poziom cen nie zmienił się po wejściu Polski do UE.

69% ankietowanych nie odczuwa, by wejście naszego kraju do UE zmieniło ich życie. Osoby dostrzegające zmiany częściej przekonane są o ich negatywnym (23%), niż pozytywnym (7%) charakterze.

Opinie o wpływie członkostwa w Unii na sytuację kraju są niemal równo podzielone: 47% pytanych dostrzega zmiany, a 46% uważa, że nic się nie zmieniło. Osoby zauważające zmiany nieznacznie częściej przekonane są o ich złym (27%) niż dobrym (20%) kierunku.

Jeśli chodzi o ocenę wpływu członkostwa w UE na pozycję Polski na arenie międzynarodowej, to 43% badanych uważa, że nie uległa ona zmianie. Przeciwnego zdania jest 46% badanych. Ankietowani dostrzegający zmiany znacznie częściej wskazują na poprawę pozycji naszego kraju w świecie (35%), niż na jej osłabienie (11%).

d3xhxh5

Pozytywnie o członkostwie Polski w Unii Europejskiej wypowiadają się częściej od pozostałych badani zadowoleni ze swej sytuacji materialnej (74%), z wykształceniem wyższym (72%) i średnim (57%), prywatni przedsiębiorcy (80%), kierownicy i specjaliści (66%), uczniowie i studenci (62%), osoby interesujące się sprawami życia publicznego (62%).

Niezadowolenie z obecności w UE wyrażają częściej od pozostałych ankietowani w ogóle nie interesujący się polityką (36%), osoby niezadowolone ze swych warunków finansowych (32%), badani z wykształceniem podstawowym (28%), pracownicy administracji i usług (27%).

Do zwolenników członkostwa należą w zdecydowanej większości potencjalni wyborcy PO (78%), SdPl (73%), PSL (66%) i PiS (64%), do przeciwników natomiast - sympatycy Samoobrony (45%) i LPR (34%).

d3xhxh5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xhxh5
Więcej tematów