Polacy zadowoleni z członkostwa w UE
Niemal trzy czwarte Polaków - 73% - wyraża zadowolenie z naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Odmiennego zdania jest 5% badanych - wynika z sondażu TNS OBOP.
Dla 17% ankietowanych członkostwo Polski w UE nie jest ani czymś dobrym, ani złym
TNS OBOP podkreśla, że w ciągu trzech lat, od czasu przystąpienia Polski do Unii, odsetek osób zadowolonych z naszego członkostwa w unijnych strukturach wzrósł o 22 punkty procentowe. W maju 2004 roku wejście Polski do UE popierało 51%.
Im wyższe wykształcenie, tym lepiej badani oceniają obecność Polski w UE. Pozytywną opinię o członkostwie we wspólnocie wyraża 91% Polaków z wykształceniem wyższym, 74% - z wykształceniem średnim lub zasadniczym zawodowym, a tylko 63% najsłabiej wykształconych Polaków.
Liczba zwolenników członkostwa w Unii zwiększa się także wraz z lepszą oceną własnej sytuacji materialnej. Spośród tych, którzy są z niej zadowoleni, 85% popiera też przystąpienie Polski do UE, a w grupie osób uważających, że powodzi im się źle, odsetek ten wynosi 60%.
Ponadprzeciętnym poparciem dla przynależności Polski do UE wyróżniają się kierownicy i specjaliści (89%), mieszkańcy największych miast (85%), 20-latkowie (81%), uczniowie i studenci (80%).
O tym, że przynależność Polski do UE jest czymś pozytywnym, przekonani są częściej od pozostałych badani deklarujący poglądy centrolewicowe (87%) i lewicowe (78%).
72% Polaków uważa, że wejście do UE miało wpływ na sytuację naszego kraju. Dla większości - 64% - wpływ ten okazał się korzystny; zmiany na gorsze zauważa 8% badanych. 21% ankietowanych ocenia, że przynależność do struktur unijnych nie miała wpływu na sytuację kraju. Brak zdania na ten temat deklaruje 7% respondentów.
Również 72% Polaków jest przekonanych, że wejście do Unii Europejskiej wpłynęło na pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Dla 65% zmiany wynikające z integracji miały pozytywne skutki dla międzynarodowego statusu naszego kraju. Negatywne konsekwencje pod tym względem dostrzega 7% osób. 20% sądzi, że przynależność do Unii nie miała wpływu na pozycję Polski w świecie.
67% Polaków uważa, że wejście do UE nie przyniosło istotnych zmian w ich życiu. Przeciwnego zdania jest 31%; co czwarty Polak (25%) ocenia, że jego życie zmieniło się na lepsze w wyniku przystąpienia do Unii, 6% badanych uważa, że doświadczyli zmian na gorsze.
Badanie przeprowadzono w dniach 10-14 maja na reprezentatywnej losowej próbie mieszkańców Polski powyżej 15 roku. Zrealizowano 1003 wywiady.