Trwa ładowanie...
d2numig

Polacy za Rosjanami na defiladzie zwycięstwa w Moskwie

Polscy żołnierze będą maszerować w defiladzie 9 maja w Moskwie zaraz za Rosjanami, a przed Amerykanami, Brytyjczykami i Francuzami - poinformowało na swoich stronach internetowych RMF FM.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy za Rosjanami na defiladzie zwycięstwa w Moskwie
(PAP/EPA, Fot: Grigory Sysoyev)
d2numig

Podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem przez Plac Czerwony w Moskwie najpierw przejdą Rosjanie, potem reprezentacje krajów wchodzących kiedyś w skład Związku Radzieckiego, a potem siedemdziesięciu polskich żołnierzy. Polaków wyróżniono, "bo nasi żołnierze przelewali krew w Rosji" - donosi RMF FM.

Kulminacyjnym punktem obchodów 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie będzie wielka defilada wojskowa. Wezmą w niej udział także żołnierze z czterech krajów koalicji antyhitlerowskiej - USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Polski.

Łącznie w defiladzie przemaszerują przedstawiciele 13 krajów - poinformował rzecznik ministerstwa obrony Rosji płk Aleksiej Kuzniecow. Rzecznik przekazał, że każde z zaproszonych państw wystawi po 75 wojskowych.

d2numig

Z krajów byłego Związku Radzieckiego maszerować będą żołnierze z Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Ukrainy. Spośród krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) zaproszenia do udziału w paradzie nie przyjęły tylko Mołdawia i Uzbekistan. Gruzji nie zaproszono, gdyż - jak uzasadnili to gospodarze - wystąpiła ona z WNP.

Wszyscy zagraniczni wojskowi - razem około tysiąca osób - zostaną zakwaterowani w podmoskiewskich sanatoriach i domach wypoczynkowych należących do rosyjskiego ministerstwa obrony. Wszystko na koszt strony przyjmującej. Osoby, które widziały menu przygotowane dla gości, utrzymują, że jest ono porównywalne z tym oferowanym w najlepszych hotelach. Nie zapomniano nawet o tradycyjnych w Rosji na 9 maja "frontowych 100 gramach", czyli wódce.

Zagraniczni żołnierze będą defilować w szyku ósemkowym. Podobnie jak wojskowi z Rosji - pod rosyjskie marsze wojskowe. Na zakończenie przez Plac Czerwony przejdą orkiestry wojskowe z USA, W.Brytanii, Francji i Rosji. Pierwsza próba parady odbędzie we wtorek wieczorem, 27 kwietnia, na Placu Czerwonym.

d2numig

Podziel się opinią

Share
d2numig
d2numig
Więcej tematów