Polacy wygrali, dostaną to co chcieli?
Litewski rząd rozważa możliwość zamieszczania dwujęzycznych tablic z nazwami ulic i miejscowości w miejscach zwarcie zamieszkanych przez mniejszości narodowe. Rozważa też możliwość składania przez obywateli wniosków do instytucji państwowych w języku ojczystym. Takie propozycje są zawarte w nowej koncepcji ustawy o mniejszościach narodowych, którą dziś zatwierdziło Ministerstwo Kultury.
Minister kultury Arunas Gelunas powiedział, że tablice dwujęzyczne mogłyby być zawieszane w miejscowościach, gdzie mniejszości narodowe stanowią co najmniej 1/3 mieszkańców danej miejscowości.
W projekcie ustawy o mniejszościach narodowych mówi się też o potrzebie zapewnienia atrakcyjnego czasu antenowego w publicznych środkach masowego przekazu dla audycji skierowanych do miejscowych Polaków, Rosjan i Białorusinów i Żydów.
Polacy na Litwie od lat walczą o prawo do podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości. Twierdzą, że gwarantuje im to Ramowa Konwencja Mniejszości Narodowych, którą Litwa ratyfikowała.
Na Litwie mieszka przeszło 250 tys. Polaków. Jest to największa mniejszość narodowa w tym kraju. W niektórych miejscowościach na Wileńszczyźnie Polacy stanowią 60-80% mieszkańców.