Trwa ładowanie...
d2m1hv6
12-10-2007 08:00

Polacy wracają do kraju

O 12% spadła liczba Polaków wyjeżdżających do pracy w Wielkiej
Brytanii. Wg analiz brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w
ub. roku do kraju wróciło ponad 10 tys. Polaków.

d2m1hv6
d2m1hv6

Z danych brytyjskiego ministerstwa wynika, że w drugim kwartale 2007 r. liczba Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii spadła z 38 tys. (w analogicznym okresie ubiegłego roku) do 34 tys. osób. W ciągu ostatnich 3 lat do pracy na wyspach brytyjskich wyjechało ponad 430 tys. rodaków.

Zestawienia danych ministerstwa wskazują, że minął już szczyt fali migracyjnej z Polski do Wielkiej Brytanii, który obserwowaliśmy od chwili wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej- tłumaczy Michael Dembinski, Head of Policy Brytyjsko Polskiej Izby Handlowej (BPCC). Przed akcesją bezrobocie przekraczało 20%, dziś jest o połowę mniejsze, nie tylko na skutek migracji, ale przede wszystkim za spraw 1,2 mln nowych miejsc pracy w kraju, powstałych w ciągu ostatnich 2 lat. Są one efektem wzrostu gospodarczego na poziomie 6,7% w skali roku, który jest niemal dwukrotnie większy niż w Wielkiej Brytanii i trzykrotnie wyższy niż w strefie euro.

Spowolnienie fali migracji i trend powrotów rodaków do pracy w Polsce potwierdzają prognozy Instytutu Spraw Publicznych, oparte na analizach porównawczych migracji z Hiszpanii, Grecji i Portugalii w latach 1983-1995. Wg Instytutu imigracja do Polski będzie rosnąć, w pierwszej kolejności w odniesieniu do osób, które wykonują deficytowe zawody. W ubiegłym roku nasza firma znalazła pracę w Wielkiej Brytanii dla ponad pięciuset inżynierów i specjalistów, przeważnie w sektorach: energetycznym, samochodowym oraz wydobywczym (nafta i gaz). Osoby z doświadczeniem z tychże sektorów były najbardziej poszukiwane - mówi Piotr Świrkowski, Branch Manager polskiego oddziału firmy Omega Resource Group Ltd.

Od początku roku obserwujemy jednak tendencję odwrotną - rośnie zapotrzebowanie na fachowców w polskim przemyśle, w szczególności w energetyce. Otrzymujemy także coraz więcej ofert od zagranicznych korporacji, poszukujących pracowników do polskich oddziałów swoich firm.

d2m1hv6

Nie słabnie zapotrzebowanie brytyjskich firm na pracowników biurowych. Wg danych brytyjskiego MSW pracownicy administracji i średniego szczebla zarządzania stanowią aż 41% wszystkich obcokrajowców zatrudnionych na Wyspach. Liczba osób zatrudnionych w Anglii w administracji i biznesie ciągle wzrasta. Brytyjscy pracodawcy cenią Polaków za wykształcenie, umiejętność dostosowania się do sytuacji, samodzielność. Aby pracować w Anglii na stanowisku średniego szczebla najlepiej jest mieć dyplom dobrej polskiej uczelni i bardzo dobrze znać język angielski. Spełniając te dwa kryteria można podjąć pracę. Szacuje się, że w samym tylko Londynie około 7% wszystkich księgowych to obywatele Polski- twierdzi Monika Podgórska z firmy Start People.

Czy również pracownicy biurowi będą chcieli wrócić do kraju? Prognozy rynkowe są optymistyczne: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych przewiduje, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski w tym roku może ponownie osiągnąć rekordowy poziom i sięgnąć 12 mld euro wobec 11 mld euro w roku ubiegłym. Inwestycje są w Polsce coraz bardziej zaawansowane technologicznie - przede wszystkim są to inwestycje w przemysł motoryzacyjny, elektronikę i w centra usług - czyli te, które tworzą najwięcej miejsc pracy. Wg PAIiIZ pod tym względem Polska jest zdecydowanym liderem w Europie.


NOTY REDAKCYJNE:
Dane statystyczne, wykorzystane w materiale pochodzą z raportu "Accession Monitoring Report: A8 Countries May 2004 - June 2007" - Home Office Border & Immigration Agency oraz z ekspertyzy "Migracje zarobkowe Polaków po 1 maja 2004 r." Instytutu Spraw Publicznych oraz z danych PAIiIZ. INFORMACJE O BPCC
Brytyjsko Polska Izba Handlowa powstała w 1992 roku i dziś zrzesza 460 członków reprezentujących w Polsce kapitał inwestycyjny z 12 krajów, brytyjskie i polskie firmy prowadzące wymianę handlową między dwoma krajami oraz polskich przedsiębiorców działających na terenie Wielkiej Brytanii. W tym roku BPCC już po raz trzeci z rzędu została uhonorowana prestiżowym tytułem Europejskiej Izby Roku przyznawanym przez Council of British Chambers of Commerce in Continental Europe (COBCOE).

d2m1hv6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m1hv6
Więcej tematów