Trwa ładowanie...
13-11-2012 13:20

Polacy wolą emigrować "za pracą" do Niemiec

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, co dziesiąty Polak pracował za granicą - wynika z najnowszego raportu CBOS. Większość wyjechała do pracy już po wejściu Polski do UE. Najczęstszym kierunkiem emigracji były Niemcy. Dla młodych Polaków emigracja zarobkowa to już codzienność.

Polacy wolą emigrować "za pracą" do NiemiecŹródło: AFP, fot: Patrick Pleul
dojbwmn
dojbwmn

W ciągu ostatnich dziesięciu lat pracowało za granicą około 3 mln 300 tys. Polaków. Natomiast liczba osób, które już po wejściu Polski do UE wyjechały do pracy za granicę, sięga niemal 2 mln 400 tysięcy. Wyjechali głównie młodzi ludzie, w wieku od 24 do 35 lat. Na emigrację zarobkową zdecydowali się głównie młodzi mężczyźni.

Emigracja zarobkowa to codzienność

Doświadczenie pracy za granicą upowszechniło się - według badania CBOS. Zatrudnienie poza Polską w ostatniej dekadzie równie często deklarują osoby z wykształceniem wyższym (13 proc.), średnim (14 proc.) i zasadniczym zawodowym (13 proc.). Barierą ograniczającą wyjazdy do pracy za granicą jest natomiast wykształcenie podstawowe: w tej grupie odsetek pracujących poza krajem wynosi zaledwie 3 procent.

W poszukiwaniu pracy za granicą najczęściej wyjeżdżają robotnicy wykwalifikowani (26 proc.) i bezrobotni (26 proc.). Zdaniem autorów raportu może, to oznaczać, iż wyjazdy zagraniczne wynikają z trudności w znalezieniu zatrudnienia w kraju, ale może również wskazywać na to, że doświadczenie pracy za granicą niekoniecznie pomaga w znalezieniu zatrudnienia w kraju.

Niemcy nadal najbardziej popularnie

Wbrew obiegowym opiniom Polacy najczęściej wyjeżdżali do pracy do Niemiec. Zatrudnienie znalazła tam więcej niż jedna trzecia respondentów, którzy w ostatniej dekadzie pracowali (lub pracują obecnie) za granicą (36%). Drugim najważniejszym kierunkiem migracji zarobkowych Polaków jest Wielka Brytania (21%). W ostatniej dekadzie stosunkowo dużo osób podejmowało pracę w Holandii (12%), Norwegii (8%), Stanach Zjednoczonych (8%), we Włoszech (7%), a także we Francji (6%).

dojbwmn

Większość emigrantów zarobkowych pracowało poza Polską trzy miesiące lub krócej (39 proc.). Niewiele mniej pracujących za granicą (35 proc.) było tam zatrudnionych od ponad trzech miesięcy do roku. Na dłużej niż rok wyjechało do pracy ogółem 26 procent badanych. Z danych tych wynika też, że Polacy na dłużej do pracy jeżdżą do Wielkiej Brytanii. W Niemczech zatrudniają się na krótko, głównie do prac sezonowych.

Z najnowszych danych wynika, że obecnie za granicą pracuje 6% ankietowanych - to jest około 850 tys. osób. To o 3 procent mniej niż w 2011 roku. Z raportu COBS wynika także, że 11 proc. respondentów zamierza w najbliższym czasie podjąć pracę za granicą. Najczęściej są to ludzie młodzi i bardzo młodzi: uczniowie, studenci - 38 procent. Do osób bardziej niż przeciętnie zainteresowanych pracą za granicą należą bezrobotni: 27 proc. z nich stara się o pracę poza krajem lub zamierza to zrobić, a dalsze 26 proc. przyjęłoby propozycję pracy.

Doświadczenie pokoleniowe

Z raportu CBOS wynika, że migracje zarobkowe były w ostatnich latach, szczególnie po wejściu Polski do UE, na tyle częste , że można powiedzieć, iż dla młodych ludzi (mających dziś od 25 do 34 lat) praca za granicą stała się doświadczeniem pokoleniowym. Wyjazdy zarobkowe za granicę nie tracą na atrakcyjności, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Od sytuacji ekonomicznej w Polsce, a także w innych krajach, przede wszystkim tych, które należą do Unii Europejskiej, będzie zależało, w jakim stopniu plany te zostaną zrealizowane.

dojbwmn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dojbwmn
Więcej tematów