Polacy wierzą, że Lech Kaczyński zginął w wyniku zamachu? Sondaż CBOS
W najnowszym badaniu CBOS zapytał Polaków, czy wierzą, że prezydent Lech Kaczyński mógł zginąć w wyniku zamachu. Większość ankietowanych odpowiedziała negatywnie - ponad trzy piąte (62 proc.) nie bierze pod uwagę teorii zamachu. W możliwość taką wierzy nieco ponad jedna czwarta badanych (26 proc.), zaś 12 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
29.10.2012 | aktual.: 29.10.2012 15:10
W teorię zamachu nieco częściej są skłonne wierzyć kobiety (29 proc.) niż mężczyźni (23 proc.), a wśród grup wiekowych najmłodsi respondenci, do 24 roku życia (34 proc).
O możliwości celowych działań, które doprowadziły do katastrofy, częściej są przekonane osoby gorzej sytuowane, gorzej wykształcone oraz mieszkańcy wsi.
CBOS zauważa także, że na stosunek do hipotezy zamachu wyraźnie wpływa uczestnictwo w praktykach religijnych. Osoby uczestniczące w nich kilka razy w tygodniu częściej twierdzą, że prezydent Lech Kaczyński mógł ponieść śmierć w wyniku zamachu, niż tę hipotezę odrzucają.
Wiara w teorię zamachu i krytyczny stosunek do oficjalnych ustaleń komisji Jerzego Millera związane są także z deklarowanymi poglądami politycznymi. Osoby utożsamiające się z lewicą w największym stopniu odrzucają możliwość zamachu (81 proc.), tylko 16 proc. bierze ją pod uwagę. Z kolei ponad jedna trzecia prawicowców (36 proc.) wierzy, że prezydencki samolot rozbił się na skutek zamachu, ale większość (53 proc.) nie daje temu wiary.
CBOS podkreśla, że wpływ poglądów politycznych w tej kwestii widać jednak najbardziej wśród elektoratów poszczególnych partii politycznych. Jedynym ugrupowaniem, którego zwolennicy w większości zgodni są co do tego, że prezydent Lech Kaczyński oraz towarzyszące mu osoby mogły zginąć na skutek zamachu, są zdeklarowani wyborcy PiS. Zwolennicy pozostałych partii, a także wyborcy niezdecydowani oraz osoby nie mające zamiaru głosować, w większym lub mniejszym stopniu odrzucają tę hipotezę. Prawie jednogłośnie nie zgadzają się z nią wyborcy PO.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (269) przeprowadzono w dniach 4 – 10 października 2012 roku na liczącej 1007 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.