Polacy większymi optymistami niż Niemcy
Polacy są większymi optymistami niż Niemcy -
wynika z Badania Jakości Życia w Europie (EQLS) przeprowadzonego
przez Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy.
Raport z tego badania zaprezentowano w Warszawie.
Polska jest pierwszym krajem, w którym prezentujemy wyniki naszego badania - powiedział dziennikarzom dyrektor fundacji Willy Buschak. Zaskoczeniem było dla nas, że optymistyczne podejście do przyszłości deklaruje w Polsce 17% pytanych, podczas, gdy w Niemczech tylko 14 - dodał.
Przekonywał, że "badanie nie tworzy klasyfikacji, w której jakiś kraj wypada najlepiej, albo najgorzej. Można natomiast przyjrzeć się pewnym grupom krajów, np. krajom basenu Morza Śródziemnego, gdzie zauważalny jest problem z dostępem do służby zdrowia".
Polska według raportu ma największe problemy z mieszkalnictwem. 30% polskich respondentów sygnalizuje zaleganie z płatnościami, a dla 25% jakość ich warunków mieszkaniowych "jest przedmiotem dużego zaniepokojenia". Z drugiej strony na tle piętnastki mamy większy wskaźnik własności mieszkań i domów.
Z badań wynika także, że "Polakom jest trudniej 'związać koniec z końcem' niż obywatelom pozostałych dziewięciu nowych państw członkowskich". 64% Polaków twierdzi, że ich miesięczny dochód nie wystarcza nawet na pokrycie podstawowych kosztów życia. Nie najlepsze są też relacje między pracownikami, a pracodawcami w polskich przedsiębiorstwach.
Raport wskazuje wyraźnie na niższe standardy życia w nowych państwach członkowskich UE na tle starej piętnastki. W porównaniu ze starymi członkami Unii obywatele państw nowoprzyjętych dwa i pół raza częściej skarżą się na stan zdrowia, wyrażają też mniejszą satysfakcję z usług medycznych.
Takie same w całej Europie pozostają wartości jakie są ważne dla ludzi. Wszędzie wskazywano dobrą pracę, przyjaznych sąsiadów oraz dobre warunki mieszkaniowe. Z raportu dowiemy się również, że jedno na pięć gospodarstw domowych w nowych państwach członkowskich nie posiada własnej ubikacji ze spłuczką lub ma takie problemy jak np. zgniłe framugi okienne, wilgoć i szczeliny w ścianach.
Badanie odbyło się jesienią 2003 r. Przeprowadzono 26 tys. bezpośrednich wywiadów z obywatelami 15 państw członkowskich UE, 10 przystępujących do Wspólnoty oraz trzech krajach kandydujących: Rumunii, Bułgarii i Turcji.
Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy jest trójstronnym organem UE, złożonym z przedstawicieli rządów, pracodawców i pracowników. Rolą fundacji jest dostarczenie organom zajmującym się polityką społeczną wyników, wiedzy i informacji płynących z prowadzonych przez siebie badań porównawczych. Fundacja ustanowiona została w 1975 r. Ma swoją siedzibę w Dublinie w Irlandii.