Trwa ładowanie...
d45qkdc
kosmos
09-02-2006 16:10

Polacy wezmą udział w Europejskim Programie Kosmicznym

Praca nad m.in. systemami antenowymi służącymi do komunikacji satelitów to główne zadanie dla Polaków w ramach Europejskiego Programu Kosmicznego. Program przygotowywany przez Komisję Europejską rozpoczyna się w przyszłym roku - poinformował dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. Zbigniew Kłos.

d45qkdc
d45qkdc

Podczas seminarium w Warszawie szef CBK PAN prezentował dane na temat polskiego udziału w programie stanowiącym element 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej, planowanego na lata 2007-2013.

Opracowane przez polskich naukowców systemy satelitarnego zasilania zostaną najprawdopodobniej wykorzystane w ramach pierwszej europejskiej misji na Merkurego, "Bepi Colombo", planowanej przez ESA. Zawierający polskie urządzenia satelita będzie krążył wokół Merkurego i badał jego powierzchnię - poinformował prof. Kłos. Polska będzie bardzo wartościowym uczestnikiem Europejskiego Programu Kosmicznego - ocenił szef CBK PAN.

Jak przypomniał, Polacy brali udział w tworzeniu europejskiego systemu satelitów nawigacyjnych EGNOS (utworzonym przez Europejską Agencję Kosmiczną, Komisją Europejską oraz Europejską Organizacją dla Bezpieczeństwa Nawigacji Powietrznej) oraz w pracach nad systemem nawigacji satelitarnej GALILEO - jednego z największych projektów technologicznych UE.

Polscy naukowcy brali także udział w europejskich misjach satelitarnych Venus-Express oraz Mars Express. Skonstruowali jeden z najważniejszych instrumentów naukowych tych sond - Planetarny Fotospektrometr Fourierowski (PFS).

d45qkdc

Polski spektrometr, który jest na pokładzie obu tych sond, służy do badań temperatury, zjawisk burzowych, właściwości i składu chemicznego pyłu i chmur mgielnych oraz globalnej cyrkulacji atmosfery na Wenus. Odpowiada też za pomiar składu chemicznego na powierzchni i w atmosferze Marsa.

W spotkaniu wzięli udział naukowcy, reprezentanci polskich przedsiębiorstw związanych z przemysłem kosmicznym oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która jest partnerem KE w przygotowywaniu Europejskiego Programu Kosmicznego.

d45qkdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45qkdc
Więcej tematów