ŚwiatPolacy w Izraelu

Polacy w Izraelu

Polacy mieszkający w Izraelu są zróżnicowani, ale generalnie dzielą się na dwie kategorie. Pierwszą grupę stanowią emigranci i ich potomkowie. Według dostępnych szacunków jest ich około 250 tys. i są oni wyznania mojżeszowego.

Druga mniejsza, około 20 tys., składa się z rdzennych Polaków, katolików. Dużą część stanowią pracownicy sezonowi, a najbardziej popularnym wśród nich zajęciem jest opieka nad starymi Izraelczykami pochodzącymi z Polski.

Na tle społeczeństwa izraelskiego udział polskich Żydów w gospodarce, kulturze i nauce jest dosyć duży, w stosunku do niewielkiej liczebności. I tak: 30 proc. milionerów, właścicieli dużych towarzystw i dyrektorów wielkich przedsiębiorstw jest pochodzenia polskiego, 50 proc. czołowych polityków takich jak Begin, Rabin, Netaniahu, Barak, Perez ma korzenie w Polsce. Główny rabin aszkenazyjski, Israel Lau i sędzia najwyższy - Ahron Barak mówią nadal nieźle po polsku.

W życiu akademickim Izraela polscy Żydzi dominowali aż do lat 80.

Najbardziej aktywny udział w polskim życiu kulturalnym i akademickim, a także w dialogu polsko - żydowskim biorą imigranci z lat 1967 - 70. Znajomość kultury i języka polskiego jest ich atutem. Pozostała część emigracji ma do Polski stosunek raczej chłodny. Wśród ocalonych z holokaustu Polska budzi silne, wrogie emocje. (Marek Eyal-Fajtlowicz/sm)

izraelżydzirabin
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)