Trwa ładowanie...

Polacy uciekają z Irlandii?

Kryzys gospodarczy i jego długoletnie skutki przyczyniły się do znacznego spadku liczby imigrantów chcących osiedlić się w Irlandii. Polacy coraz częściej decydują się na powrót do domu.

Share
Polacy uciekają z Irlandii?
Źródło: AFP
d1kajn8

Według socjologa z Trinity College w Dublinie, profesora Jamesa Wickhama, sytuacja się odwróciła i imigranci masowo wracają do rodzinnego kraju. Jak twierdzi: "W czasach sprzed kryzysu do Irlandii przyjeżdżała masa obcokrajowców. Niektóre statystyki pokazują, że liczba ta w pewnych okresach sięgała nawet 200 tysięcy."

Profesor Wickham uważa, że najwięcej imigrantów przyjeżdżających do Irlandii w okresie rozkwitu gospodarczego pochodziło z Polski, Litwy i Łotwy. Teraz to właśnie oni najczęściej opuszczają Irlandię.

d1kajn8

Wielu Polaków przyznaje, że sytuacja na "zielonej wyspie" jest ciężka i zaczynają myśleć o powrocie, zwłaszcza, że sytuacja na irlandzkim rynku pracy nie wygląda zbyt ciekawie. Jak twierdzi Małgorzata S., Polka mieszkająca w Irlandii coraz więcej osób ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. - Straciłam pracę i mimo, że cały czas wysyłam CV i staram się poprawić swoje kwalifikacje nie znalazłam żadnego zajęcia - przyznaje kobieta.

Profesor James Wickham twierdzi, że sytuacja ta dotyczy coraz większej liczy Polaków, dlatego coraz częściej podejmują oni decyzję o powrocie do kraju.

d1kajn8

Podziel się opinią

Share
d1kajn8
d1kajn8
Więcej tematów