Polacy: sukces zależy od wyglądu
Polacy przywiązują do swojego wyglądu dużą wagę. Zdaniem większości
naszych rodaków, wygląd zewnętrzny ma decydujące znaczenie zarówno dla powodzenia w życiu osobistym, jak i – może nawet w nieco większym stopniu – dla osiągnięcia sukcesów w życiu zawodowym - wynika z najnowszego badania CBOS przekazanego Wirtualnej Polsce.
Prawie połowa ankietowanych (45%) jest zdania, że dbałość o wygląd, czyli ubranie, fryzurę, makijaż itp., ma duże znaczenie dla możliwości osiągnięcia życiowego sukcesu. Według oceny tej grupy respondentów, człowiek zadbany jest lepiej postrzegany przez otoczenie i łatwiej mu osiągnąć swoje cele, niż takiemu, który o siebie nie dba. Tyle samo badanych (45%) ocenia ten wpływ jako średni, a tylko 8% respondentów uważa, że to, jak wyglądamy, w niewielkim stopniu umożliwia osiągnięcie powodzenia w życiu.
Najczęściej wskazywanym motywem troski o sylwetkę jest własne samopoczucie. Prawie trzy czwarte badanych (72%) sądzi, że ludzie dbają o własny wygląd zewnętrzny, bo gdy dobrze wyglądają, to lepiej się czują, mają lepszą samoocenę. Dbałość o sylwetkę to – zdaniem Polaków – także sposób na zdrowy tryb życia. Równie często wskazywaną motywacją jest chęć podobania się płci przeciwnej (po 45% wskazań). Mniej badanych mówiło o tym, że ludzie dbają o własny wygląd, bo chcą dać wyraz swojej osobowości: czy to przez wyróżnienie się z tłumu, zwrócenie na siebie uwagi (24%), czy też przez podążanie za modą (20%). Jeszcze mniej osób (16%) ocenia, że ludzie dbają o siebie, bo obawiają się odrzucenia i chcą być lubiani.
Wśród środków służących dbałości o własne ciało, najbardziej popularne jest korzystanie z sauny, łaźni, bądź jacuzzi. Prawie jedna trzecia ankietowanych (31%) co najmniej raz w życiu korzystała z tego rodzaju usług. Niewiele mniej osób (29%) chodzi lub chodziło na siłownię. Więcej niż co piąty respondent co najmniej raz w życiu odwiedził salon kosmetyczny, był w solarium lub korzystał z masażu czy hydromasażu (po 22%). Nieco mniej popularne okazały się zajęcia fitness lub aerobik (15%). Stosunkowo nieliczni ankietowani korzystali z wyspecjalizowanych programów odchudzania (5%), modelowania sylwetki (4%) lub programów pozwalających powiększyć masę mięśniową (3%). Najmniej respondentów przyznało, że mieli jakiś zabieg chirurgii plastycznej.
Badanie przeprowadzono w dniach 2–8 lipca 2009 roku na liczącej 1125 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.