Trwa ładowanie...

Polacy stworzyli nowatorskie urządzenie do badania świata

Nowe urządzenia, wyposażone w kamery i spektroskopy powstały w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Zamontowane na satelitach lub samolotach mogą na odległość badać chmury, zanieczyszczenia a nawet spodziewane plony. Zaprezentowano je w Warszawie.

Polacy stworzyli nowatorskie urządzenie do badania świataŹródło: AFP
d3wdesd
d3wdesd

Jak wyjaśnił kierownik projektu Spektrop, w ramach którego powstały urządzenia, dr inż. Mirosław Rataj z Centrum Badań Kosmicznych (CBK) PAN, cała aparatura składa się z układu optycznego (czyli przeważnie kamery i spektrometru) oraz detektora rejestrującego wskazania przyrządów optycznych i przetwarzającego je.

- Z jednej strony otrzymujemy obraz, a z drugiej widmo tego samego obiektu i to podlega analizie. To w późniejszym procesie umożliwia ocenę, co to jest za obiekt oraz jaki jest jego stan chemiczno-fizyczny - powiedział Rataj.

W ten sposób można z dużej odległości przeprowadzać bardzo dokładne pomiary, np. badać stan atmosfery, czyli zbierać dane meteorologiczne lub dane o zanieczyszczeniach powietrza, sprawdzać temperaturę i skład wody w morzu lub nawet oceniać, jakie plony dadzą uprawiane na polach rośliny, bo aparatura potrafi ocenić bujność roślinności, a także zawartość chlorofilu.

Dzięki niewielkim rozmiarom urządzenie można zamontować na małych satelitach, w helikopterach i w samolotach (również bezzałogowych) oraz na samochodach. Można je też zamontować w terenie, jako stacjonarne punkty pomiarowe.

d3wdesd

- Teraz na świecie panuje trend, aby pomiary meteorologiczne, geologiczne czy rolnicze wykonywać nie za pomocą satelitów, ale z poziomu lotniczego. Wykonuje się zwarte, lekkie konstrukcje np. po to, aby umieścić je na samolotach bezzałogowych, które są tanie w eksploatacji. Nasz system jest mały i mobilny. W gruncie rzeczy mieści się w małej skrzynce, która waży ok. ośmiu kilogramów - podkreślił kierownik projektu Spektrop.

Całość umieszczona jest w module stabilizującym, co pozwala zachować ostrość obrazu np. przy ruchach samolotu, na którym zamontowane jest urządzenie.

Nowatorski jest też system kompresji i przesyłania danych, które detektory zbierają w bardzo szybkim tempie.

W zależności od potrzeb klienta, poszczególne moduły mogą być wymienione na inne, przystosowane do obserwacji konkretnych zjawisk. Inne urządzenia służą np. do pomiarów meteorologicznych, a inne do monitorowania skażenia terenu.

d3wdesd

Naukowcy z CBK zaprojektowali same urządzenia, a także oprogramowanie do nich. Teraz chcą nawiązać współpracę z zakładem przemysłowym, zainteresowanym produkcją. Temu służyła czwartkowa prezentacja, na którą zaproszono przedstawicieli firm. Rataj podkreślił, że pod względem dokładności pomiarów maszyna zbudowana w CBK nie ustępuje najnowocześniejszym na świecie.

Koszt pojedynczego urządzenia waha się między 100 tys. a 200 tys. euro. Może jednak być mniejszy, jeśli firma będzie produkowała wiele sztuk i dodatkowo uda jej się użyć zaprojektowanych przez naukowców elementy aparatury do innych celów.

- Elementy z naszej konstrukcji zakład może wykorzystać do swojej produkcji. Optyki może użyć do swoich urządzeń, niezależnych od naszego zastosowania, podobnie z elektroniką i systemami gromadzenia danych. To już będzie taniej. Jeśli uda się zejść poniżej 100 tys. euro za urządzenie, to cena będzie konkurencyjna wobec podobnych rozwiązań istniejących na rynku - wyjaśnił Rataj.

d3wdesd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wdesd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj