Polacy są lekomanami
Lekarze biją na alarm: bierzemy najwięcej przeciwbólowych leków na świecie!
Statystyczny Polak (czyli od niemowlaka po staruszka) łyka co trzeci dzień
taki specyfik. To bardzo groźne uzależnienie.
24.01.2005 | aktual.: 08.06.2018 14:43
Boli nas głowa. No to tableteczka. Boli ząb. A po co iść do dentysty? Tableteczka. Rozwala nam brzuch. Tableteczka. Nieważne, że przyczyną bólu może być zator, guz mózgu, zapalenie okostnej czy trzustki. Zamiast do lekarza, idziemy po tabletkę do kiosku, sklepu, na stację benzynową.
Niestety, często tracimy kontrolę nad ich używaniem. A to prosta droga do krwawienia z przewodu pokarmowego, anemii, szumu w uszach, zawrotów głowy, zaburzenia równowagi elektrolitowej organizmu, pogorszenie nastroju, powikłań neurologicznych.
- Długotrwałe zażywanie salicylanów (składnika leków przeciwbólowych) zwiększa ryzyko przewlekłej niewydolności nerek i uszkodzenia wątroby - ostrzega dr Wojciech Waldman, lekarz toksykolog z Akademii Medycznej w Gdańsku. - Ostre przedawkowanie powoduje zniszczenie nerek, a uszkodzenie wątroby może się skończyć nawet śpiączką wątrobową i śmiercią!
Nasze zamiłowanie do leków nie kończy się tylko na tych przeciwbólowych. Bardzo lekko traktujemy wszelkie środki na przeziębienie, łączące witaminę C i salicylany właśnie. - Choćby drażetki - wyjaśnia dr Waldman. - Przykład? Pewne dziecko zjadło naraz 30 tabletek z listka. Jak cukierki. Ciężkie zatrucie paracetamolem ma podobne objawy do zatrucia muchomorem sromotnikowym - tłumaczy dr Waldman.
Pacjent, który pożarł ogromną liczbę leków przez pierwsze dwie doby, nie odczuwa żadnych dolegliwości, ale trzeciego dnia daje o sobie znać uszkodzenie wątroby. Nawet takie, które prowadzi do śmierci w strasznych męczarniach. Zdarza się, że środek przeciwbólowy, zawierający tę samą substancję, jest dostępny w kilku rodzajach: jeden jest najlepszy na ból głowy, drugi na reumatyzm, trzeci na ból miesiączkowy. Kobieta, której dokuczają takie właśnie bóle, bierze te trzy środki równocześnie. Pewny efekt, to zatrucie! Przedawkować wcale nie tak trudno. 8 gramów paracetamolu, czyli 16 standardowych tabletek dziennie, to już zagrożenie dla życia.
Karina Konieczna