Polacy podzieleni w ocenie Tuska, boją się o gospodarkę
Okres wakacyjny nie przyniósł znaczących zmian w notowaniach gabinetu Donalda Tuska - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Są one niemal takie same jak na początku lipca. Tak jak w ubiegłym miesiącu do zwolenników rządu zalicza się 38% badanych. Przeciwnych obecnej ekipie jest 28% ankietowanych (wzrost o 2 punkty). Obojętność wobec rządu wyraża blisko co trzecia osoba (32%). Ponad połowa ankietowanych jest sceptyczna w ocenie polityki gospodarczej.
Zadowolonych z tego, że pracami Rady Ministrów kieruje Donald Tusk jest 45% badanych. Tylko niewiele mniej osób (41%) wyraża dezaprobatę wobec szefa rządu. Dobrze o pracy gabinetu rządowego wypowiada się 42% badanych (wzrost o 2 punkty), natomiast 44% negatywnie podsumowuje jego dorobek.
Stabilne pozostają opinie o polityce gospodarczej rządu. Przekonanie, że działania rządu dają nadzieję na poprawę sytuacji gospodarczej kraju wyraża co trzeci badany (33%). Ponad połowa ankietowanych (51%) jest co do tego sceptyczna.
Mimo zbliżającego się terminu wyborów do sejmu i senatu i widocznej już kampanii przedwyborczej, która z natury rzeczy jest zogniskowana wokół działań rządzącej koalicji, notowania gabinetu Donald Tuska pozostają wciąż stabilne. Z perspektywy tego roku widać, że mimo wahań opinii utrzymują się one na zbliżonym poziomie. Po blisko czterech latach sprawowania władzy poparcie dla rządu i premiera należy uznać za dość znaczne. Także oceny efektów jego pracy, choć zróżnicowane, świadczą o tym, że gabinet Donald Tuska nie zawiódł całkowicie oczekiwań społecznych. Najgorzej postrzegana jest polityka gospodarcza rządu – przeważająca część społeczeństwa ocenia ją negatywnie.