Polacy podzieleni w kwestii publikacji teczek SB
Z sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że aż 59% Polaków uważa, że Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej powinno nadal istnieć. Likwidacji jednostki zajmującej się weryfikacją prawdziwości oświadczeń lustracyjnych składanych przez osoby publiczne chce PO. Jak również pokazuje badanie, Polacy są prawie równo podzieleni w kwestii publikacji teczek SB.
Biuro miałoby przestać istnieć, ponieważ Platforma chce jak najszerzej otworzyć archiwa przed obywatelami. Partia pracuje już nad odpowiednimi zmianami w prawie. Materiały IPN miałyby być powszechnie dostępne, co ma być realizacją wyborczych zapowiedzi PO.
Okazuje się jednak, że w sprawie udostępniania materiałów IPN Polacy są podzieleni prawie po połowie: 46% opowiada się za publikacją teczek SB w internecie, podczas gdy 49% jest przeciwnego zdania. A o takim właśnie rozwiązaniu myśli PO.
Polacy mają również rozbieżne opinie w kwestii, jakie materiały z teczek SB powinny być ogólnie dostępne. Najwięcej, bo 34% respondentów uważa, że teczki można udostępnić, ale bez informacji na tematy wrażliwe.
Jest jednak kwestia, w której panuje zgoda. Większość z nas, bo aż 78% uważa, że osoby które współpracowały z SB nie mogą pełnić funkcji publicznych. Przeciwnego zdania jest jedynie 18% badanych.
Sondaż został przeprowadzony przez instytut GfK Polonia na próbie 500 dorosłych Polaków.