PolskaPolacy ostro uderzają w rząd - "nie realizuje obietnic"

Polacy ostro uderzają w rząd - "nie realizuje obietnic"

72% Polaków jest przekonanych, że rząd nie realizuje obietnic złożonych przez PO w kampanii wyborczej w 2007 roku; 17% jest zdania przeciwnego. 69% nie ufa informacjom rządu w sprawach gospodarczych i politycznych - wynika z sondażu CBOS. Mimo nie najlepszej ostatnio passy rządu i premiera oraz rejestrowanego od początku roku spadku notowań, gabinet Donalda Tuska wciąż ma więcej zwolenników (36%) niż przeciwników (30%).

Polacy ostro uderzają w rząd - "nie realizuje obietnic"
Źródło zdjęć: © wp.pl

Wśród 72% ankietowanych krytycznie oceniających rząd pod względem spełniania obietnic wyborczych, 31% zdecydowanie uważa, że rząd nie realizuje swoich obietnic, a 41% ankietowanych jest o tym raczej przekonanych.

W grupie osób mających odmienne zdanie, 1% badanych zdecydowanie uważa, że rząd spełnia obietnice złożone przez PO w 2007 r., a 16% jest o tym raczej przekonanych. 11% nie miało w tej sprawie zdania.

Jak wynika z badania, 20% Polaków w ogóle nie interesuje się pracami rządu. Jeśli jednak już Polacy dyskutują o tym, czym się rząd zajmuje i jakie decyzje podejmuje, to częściej krytykują jego działania (49%), niż wyrażają się o nich pochlebnie (24%).

"Politycy chcą tylko władzy"

Zdaniem Polaków polityka informacyjna rządu Donalda Tuska przedstawia wiele do życzenia - dwie trzecie badanych (66%) uważa, że rząd za mało informuje obywateli o swojej pracy. Tylko co piąty ankietowany (20%) jest zadowolony z informacji, jakie otrzymuje. Zdecydowana większość Polaków (69%) bardzo sceptycznie i nieufnie traktuje wypowiedzi przedstawicieli rządu na temat sytuacji gospodarczej i politycznej kraju. Tylko niespełna jedna piąta (20%) ufa tym informacjom.

Ponad cztery piąte badanych (83%) uważa, że rządzący aktualnie krajem skupiają się przede wszystkim na utrzymaniu i sprawowaniu władzy, natomiast w dużo mniejszym stopniu liczą się dla nich cele długofalowe, takie jak dobro kraju i jego obywateli. O tym, że rządzącym zależy przede wszystkim na dobru Polski i Polaków przekonanych jest tylko 11% ankietowanych. Trzeba tu zastrzec, że oceny te mogą dotyczyć nie tylko aktualnie sprawujących władzę, ale całej klasy rządzącej. Bowiem przy tak ogólnie sformułowanym pytaniu o "ludzi rządzących w Polsce" część respondentów może myśleć nie tylko o samym rządzie, ale także o wszystkich innych biorących udział w grze politycznej.

Zdaniem ponad połowy Polaków (60%) rząd Donalda Tuska raczej uchyla się od rozwiązywania najważniejszych problemów kraju. Jego determinację, by je rozwiązać, dostrzega 29% respondentów. Dwie trzecie (66%) sądzi, że obecny rząd unika podejmowania niepopularnych decyzji, a jedna piąta (22%), że je podejmuje nawet wbrew wskaźnikom popularności. Ponad połowa badanych (51%) uważa, że w rządzie nie ma zbyt wielu kompetentnych ministrów, a 30% jest zadowolonych ze składu rządu.

"Rząd Tuska nie wie co robić"

Połowa ankietowanych jest zdania, że rząd Donalda Tuska tak naprawdę nie wie, jakich strategicznych zmian w naszym kraju należałoby dokonać, by państwo i jego urzędy lepiej funkcjonowały, a obywatelom lepiej się żyło. Dwie piąte badanych (40%) jest przekonanych, że rząd posiada wiedzę na temat tego, co i jak w Polsce należałoby zmienić.

Jednak opinie Polaków na temat opozycji okazują się jeszcze bardziej pesymistyczne. Tylko co trzeci ankietowany jest zdania, że politycy SLD wiedzą, co i jak w Polsce trzeba zmienić, żeby państwo i jego urzędy lepiej funkcjonowały, a obywatelom lepiej się żyło. Prawie połowa badanych jest zdania, że ugrupowanie Grzegorza Napieralskiego nie ma takiej strategicznej wiedzy ani programu. Jeszcze gorzej wyglądają oceny polityków PiS – tylko jedna czwarta ankietowanych ocenia, że władze tej partii mają realną wizję strategiczną rozwoju Polski, a także wiedzę na temat tego, co i w jaki sposób trzeba zmieniać, by w Polsce było coraz lepiej. Większość jest zdania, że politycy PiS tego nie wiedzą.

Sondaż przeprowadzono w dniach 5-12 stycznia 2011 roku na liczącej 989 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (897)