Polacy odkryli egipski Oksford
Polsko-egipska misja archeologiczna w Aleksandrii odkopała najstarszy na świecie uniwersytet - informuje "Gazeta Wyborcza". Odkrycie diametralnie zmienia pogląd na szkolnictwo wyższe w czasach starożytnego Egiptu.
Do tej pory uważano, że w starożytności nauka odbywała się w domach prywatnych lub w wynajętych salach. Naukowcy przypuszczali, że tworzono wówczas odrębne katedry - w jednym miejscu nauczano jednego przedmiotu. Wiedza była przekazywana drogą "od mistrza do uczniów". Tymczasem - pisze dziennik - nowo odkryty uniwersytet, pochodzący z okresu między V a VII wiekiem naszej ery składa się z co najmniej siedmiu sal już odkopanych oraz siedmiu, których lokalizację archeologowie już ustalili.
Na aleksandryjskim uniwersytecie najprawdopodobniej uczyła się nie tylko zamożna elita, ale również biedniejsi ludzie pretendujący do pracy w administracji - solidne wykształcenie zapewniało karierę w służbie cesarskiej. Oprócz aleksandryjczyków na uniwersytet przybywali ludzie z najodleglejszych prowincji cesarstwa - pisze "Gazeta Wyborcza". Doktor Grzegorz Majcherek z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, które finansuje badania, twierdzi, że Aleksandrię śmiało można nazwać "Oksfordem starożytności", którego sława promieniowała na całe cesarstwo.
Odkrycie ujawnił podczas wykładów na Uniwersytecie Kalifornijskim doktor Zahi Hawass, dyrektor biura starożytności egipskich. Historia zaczyna się jednak od profesora Kazimierza Michałowskiego, jednego z największych polskich archeologów, który ponad 40 lat temu wraz z zespołem rozpoczął wykopaliska w Aleksandrii.
"To odkrycie wielkiej wagi. Archeolodzy nie podejrzewali, że u schyłku starożytności, wielkie miasta antyczne tak bardzo dbały o organizację swojego 'szkolnictwa wyższego'" - powiedziała "Gazecie Wyborczej" profesor Ewa Wipszycka z Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei w opinii profesora Rogera Bagnalla z Columbia University w Nowym Jorku odnalezienie aleksandryjskich budowli każe nam zrewidować całą naszą wiedzę na temat organizacji i finansowania szkolnictwa wyższego w czasach starożytnych. (IAR)