Trwa ładowanie...
dwyej7s

Polacy o sytuacji w kraju - najnowszy sondaż

O 11 punktów (do 34%) wzrosła grupa osób zadowolonych z rozwoju sytuacji w kraju i niemal w takim samym stopniu ubyło niezadowolonych (spadek o 9 punktów, do 49%) - wynika z sondażu CBOS. Lipcowe nastroje są najlepsze w tym roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy o sytuacji w kraju - najnowszy sondaż
(Jupiterimages)
dwyej7s

Jak podkreśla CBOS, opinie o sytuacji politycznej w Polsce cechuje względna stabilność oraz to, że relatywnie niewielu badanych (12%) wypowiada się o niej pozytywnie. Największa grupa krytycznie ocenia sytuację polityczną w kraju (42%, od czerwca spadek o 3 punkty) i niemal tyle samo (39%) określa ją jako przeciętną.

* Sytuacja gospodarcza i warunki materialne*

W porównaniu z poprzednim miesiącem nieznacznie przybyło osób dobrze oceniających sytuację gospodarczą w Polsce (wzrost o 3 punkty, do 20%). Nie zmienił się odsetek badanych uważających, że jest ona przeciętna (40%) i minimalnie zmalał odsetek tych, którzy postrzegają ją jako złą (do 37%).

dwyej7s

Warunki materialne gospodarstw domowych respondentów określane są przeważnie jako przeciętne (45%), nieco rzadziej jako dobre (39%). Mniej więcej co szósty Polak (16%) jest niezadowolony ze swojej sytuacji materialnej.

* Poziom życia i praca*

Niemal takie same jak przed miesiącem są również oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Najwięcej osób (47%) ocenia, że żyje im się przeciętnie, około dwóch piątych (39%) deklaruje, że dobrze, a jedna siódma (14%) - że źle.

Stabilne są oceny sytuacji w zakładach pracy. Niemal połowa pracowników (49%)ocenia ją pozytywnie, niespełna jedna piąta (18%) - negatywnie, a prawie jedna trzecia (31%) uważa, że jest ona przeciętna - ani dobra, ani zła.

dwyej7s

* Rozwój sytuacji w kraju*

Trochę bardziej optymistyczne niż w czerwcu i najlepsze w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy są przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku. Wprawdzie nadal ponad połowa badanych (51%) sądzi, że nic się w tym zakresie nie zmieni. Ubyło pesymistów (spadek o 5 punktów, do 25%), a przybyło osób uważających, że sytuacja w Polsce się poprawi (wzrost o 5 punktów, do 17%).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 30 czerwca - 6 lipca 2011 roku na liczącej 1080 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

dwyej7s

Podziel się opinią

Share

dwyej7s

dwyej7s
Więcej tematów