Trwa ładowanie...
d2ytfeg

Polacy o reformie edukacji. Sondaż

Trwa strajk generalny w szkołach. Niechęć Polaków do reformy edukacji i likwidacji gimnazjów potwierdza nie tylko frekwencja protestujących, ale również sondaże.
Share
Polacy o reformie edukacji. Sondaż
Źródło: East News
d2ytfeg

Coraz mniej Polaków chce reformy edukacji – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS dla portalu oko.press.

Według 27 proc. pytanych zmiany w systemie edukacji powinny wejść w życie we wrześniu, tak jak chce rząd. Kilka miesięcy temu, w grudniu, odsetek ten wynosił 32 proc. Wzrosła natomiast liczba osób, które uważają, że lepszym rozwiązaniem byłoby ponowne przedyskutowanie reformy i przełożenie jej o rok. W grudniu tego zdania było 27 proc. badanych, w maju – 30 proc.

Reforma ma jednak najwięcej przeciwników. Stanowią oni 34 proc. pytanych Polaków, w grudniu było ich 31 proc. Zwolenników reformy jest najwięcej w elektoracie partii rządzącej Prawa i Sprawiedliwości (59 proc.), najmniej w Platformie Obywatelskiej – 4 proc.

d2ytfeg

Zmian nie chcą najczęściej osoby, które mają za sobą naukę w gimnazjum. 17 proc. respondentów w wieku 18-24 lata popiera reformę. Ma ona też swoich zwolenników w grupie 25-29 lat. Ich odsetek wynosi 21 proc.

Badanych poproszono również o zajęcie stanowiska ws. likwidacji gimnazjów. Większość wyborców PiS popiera likwidację gimnazjów (92 proc.). Jedynie 10 proc. tej grupy jest przeciwne takiej zmianie. Wśród wszystkich innych badanych jest odwrotnie. 56 proc. Polaków sprzeciwia się likwidacji gimnazjów, 30 proc. opowiada się za nią. Za złe rozwiązanie uważa ją 54 proc. osób w wieku 18-24 lata. To zdanie podziela 37 proc. starszych Polaków, powyżej 60 roku życia.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 17-19 marca, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1001 osób.

Źródło: oko.press

d2ytfeg

Podziel się opinią

Share
d2ytfeg
d2ytfeg
Więcej tematów