Polacy o pakcie stabilizacyjnym
Zdaniem 36% respondentów CBOS, dobrze
się stało, że PiS zawarło z Samoobroną i LPR pakt stabilizacyjny.
Odmiennego zdania jest 30% pytanych; co trzeci Polak - 34% nie ma zdania - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
21.03.2006 | aktual.: 21.03.2006 14:48
Badanie przeprowadzono jeszcze przed sobotnimi deklaracjami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o chęci skrócenia kadencji Sejmu. Spośród tych, którzy pozytywnie oceniają zawiązanie paktu trzech partii, 30% ocenia ten fakt raczej dobrze, a 6% - zdecydowanie dobrze.
Ci respondenci, których oceny dotyczące paktu były negatywne, podzieleni są w ocenie, czy ta decyzja była raczej zła (18%), czy zdecydowanie zła (12%). Jak podkreśla CBOS, pozytywny stosunek do paktu stabilizacyjnego mają przede wszystkim respondenci określający swoje poglądy polityczne jako prawicowe, a także osoby głęboko religijne, uczestniczące w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu.
Najbardziej krytyczny stosunek do paktu stabilizacyjnego mają natomiast respondenci z wyższym wykształceniem - ponad połowa (55%) uważa, że umowa między PiS, Samoobroną i LPR to złe rozwiązanie dla Polski. Krytycznie też odnoszą się do paktu mieszkańcy największych aglomeracji, osoby o dochodach powyżej 1,2 tys. zł na osobę w rodzinie oraz ludzie religijnie niepraktykujący lub robiący to rzadko.
Najbardziej pozytywnie o pakcie stabilizacyjnym mówią zwolennicy PiS (69%), LPR (55%) i Samoobrony (50%). Negatywny stosunek do niego mają sympatycy PO (58%) oraz SLD (47%). Respondenci pozytywnie nastawieni do paktu argumentowali je przede wszystkim umożliwieniem rządowi sprawowania władzy i realizowania projektów.
Osoby krytycznie ustosunkowujące się do paktu stabilizacyjnego swoją opinię w pierwszym rzędzie uzasadniły brakiem zaufania do którejś ze stron umowy lub do wszystkich ugrupowań tworzących pakt. 55% respondentów uważa, że PiS może zyskać na podpisaniu paktu stabilizacyjnego. Odpowiednio 50 i 49% Polaków uważa, że zyska Samoobrona i LPR. Co piąty pytany uważa, że sygnatariusze paktu mogą więcej stracić niż zyskać.
CBOS spytał respondentów także o to, jak długo - ich zdaniem - koalicja PiS, Samoobrony i LPR przetrwa i będzie popierać rząd partii Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem 34% pytanych pakt będzie obowiązywał do jesiennych wyborów samorządowych, 17% twierdzi, że przetrwa on okres, na który został podpisany, czyli rok. Nieco mniej - 16% Polaków uważa, że pakt nie przetrwa dłużej niż trzy miesiące.
O tym, że umowa będzie obowiązywała dłużej niż 12 miesięcy przekonanych jest 4% pytanych, a trzech na stu respondentów nie wierzy w funkcjonowanie paktu dłużej niż przez miesiąc. Sondaż przeprowadzono w dniach 3-6 marca na liczącej 1081 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.