Polacy o kontrowersyjnej ustawie. Ważny wniosek dla PiS
40 proc. Polaków jest za nowelą ustawy o IPN, a 51 proc. uważa, że dezinformacji należy przeciwdziałać w inny sposób - wynika z sondażu CBOS. Kluczowe znaczenie dla opinii w tej kwestii ma orientacja polityczna.
Sankcje karne za zniesławianie kraju popiera 61 proc. osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne. Większość badanych identyfikujących się z lewicą (77 proc.) lub z politycznym centrum (59 proc.) uważa z kolei, że należy temu przeciwdziałać innymi środkami.
Za karaniem za publiczne mówienie nieprawdy na temat odpowiedzialności Polaków za zbrodnie podczas II wojny światowej częściej opowiadają się mężczyźni (46 proc.) niż kobiety (35 proc.). Częściej niż przeciętnie sankcje karne popierają osoby gorzej wykształcone i sytuowane, a także osoby deklarujące udział w praktykach religijnych.
Sondaż CBOS został przeprowadzony metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 1-8 lutego 2018 roku na liczącej 1057 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
O co chodzi?
Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Projekt wywołał zamieszanie na arenie międzynarodowej. W piątek kolejne oświadczenie w tej sprawie wydały Stany Zjednoczone.
Zobacz także: Prezes PiS zaskoczony reakcją Izraela. Żakowski: powinien nazywać się Jarosław "Nic nie kapuje" Kaczyński