Polacy o bezpieczeństwie żywności i GMO
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej wiązało się m.in. z dostosowaniem polskiego prawa do unijnych standardów produkcji, magazynowania i sprzedaży żywności. Ponad jedna trzecia Polaków (36%) ocenia, że w związku z tym żywność w Polsce jest bardziej bezpieczna, niemal tyle samo (35%) jest przeciwnego zdania, a co piąty (20%) uważa, że przyjęcie unijnych standardów nic nie zmieniło - wynika z najnowszego badania CBOS.
08.01.2013 11:05
Wśród osób zdecydowanie popierających przynależność Polski do UE połowa (50%) jest przekonana, że dostosowanie do wymogów unijnych sprawia, iż polska żywność jest bardziej bezpieczna, natomiast większość (63%) zdecydowanych przeciwników członkostwa uważa, że od kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej i dostosowała się do jej standardów, nasza żywność stała się mniej bezpieczna.
Wśród Polaków przeważają opinie (65%), że w Polsce powinno się zakazać uprawy roślin modyfikowanych genetycznie (GMO)
. Należy też podkreślić, iż większość z tej grupy (42% ogółu) opowiada się ze zakazem zdecydowanie. Przeciwnicy zakazu stanowią nieco ponad jedną piątą badanych (22%), przy czym jedynie 6% sprzeciwia się zakazowi w sposób zdecydowany.
Opinie na temat uprawy roślin modyfikowanych genetycznie pokazują, że choć większość Polaków uznaje ją za osiągnięcie nauki i ludzkiego rozumu (66%), to jednocześnie uważa, że uprawa ta grozi pojawieniem się u ludzi nowych chorób i alergii (76%), może spowodować nasilenie występowania różnych chorób (71%), czy też niekontrolowane zmiany genetyczne u człowieka (67%). Zdecydowana większość uważa, że jest to niebezpieczna ingerencja w przyrodę (71%). Nieomal połowa (47%) sądzi też, że jest to niedopuszczalna ingerencja w porządek ustalony przez Boga.
Opinie Polaków w kwestii, czy uprawa roślin modyfikowanych to szansa na zlikwidowanie głodu i niedostatku są podzielone – tyle samo osób zgadza się z tym stwierdzeniem, co je odrzuca (po 41%). Niewiele więcej osób wiąże też z uprawą roślin modyfikowanych nadzieje na niższe ceny żywności (41%), niż uważa, że uprawy te nie będą miały takich efektów (38%).
Tymczasem ponad połowa badanych (54%) deklaruje, że nie zetknęła się na polskim rynku z produktami zawierającymi organizmy modyfikowane genetycznie, przy czym terminem organizmy genetycznie zmodyfikowane (GMO) określa się organizmy, w których materiał genetyczny został zmieniony w sposób niezachodzący w warunkach naturalnych wskutek krzyżowania lub naturalnej rekombinacji. Najczęściej są to rolnicy i emeryci. Niemal jedna piąta ankietowanych (18%) nie potrafi powiedzieć, czy widziała takie produkty. Mimo że 28% badanych twierdzi, iż je widziało, trudno jednoznacznie powiedzieć, czy są oni świadomi, jakie produkty w rzeczywistości zawierają organizmy modyfikowane genetycznie.
Zdecydowana większość ankietowanych (72%) mając możliwość wyboru skłania się do zakupu produktu niemodyfikowanego genetycznie i niezawierającego GMO, nawet gdyby był on znacznie droższy od produktu zawierającego GMO. Nieomal połowa (49%) nie ma w tej kwestii żadnych wątpliwości.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 30 listopada – 6 grudnia 2012 roku na liczącej 1135 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.