Polacy niezadowoleni ze zmian w kraju
Nastroje społeczne we wrześniu pogorszyły się
nieznacznie w porównaniu z nastrojami z sierpnia: o 1 pkt proc.
Do 74% wzrósł odsetek Polaków oceniających, że sprawy w
naszym kraju idą w złym kierunku, a odsetek osób oceniających
kierunek biegu spraw jako dobry spadł o 2 pkt proc. i wynosi
obecnie 17% - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.
Częściej niż ogół Polaków w to, że sprawy w naszym kraju idą w dobrym kierunku, wierzą osoby w wieku 15-19 lat i osoby z wykształceniem wyższym. Optymistami, jeśli chodzi o kierunek zmian w Polsce, są kierownicy i specjaliści, prywatni przedsiębiorcy oraz uczniowie i studenci. Z poglądem, że sprawy przybierają dobry bieg, zgadzają się też osoby oceniające swoją sytuację materialną jako dobrą, o centrolewicowych poglądach politycznych, bardzo interesujące się polityką, a także zwolennicy SLD.
Pesymistów, jeśli chodzi o kierunek biegu spraw w Polsce, więcej niż wśród ogółu Polaków, jest wśród osób w wieku 50 lat i więcej lat oraz respondentów z wykształceniem podstawowym. O tym, że polska gospodarka rozwija się, jest przekonanych 28% badanych (w sierpniu było ich 33%), jednak 69% jest przeciwnego zdania (w sierpniu to 64%).
Polska gospodarka rozwija się w ocenie przede wszystkim młodych (15-19 lat), w wyższym wykształceniem i z miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Optymistycznie postrzegają stan gospodarki: kierownicy i specjaliści, uczniowie i studenci, respondenci dobrze oceniający swoją sytuację materialną, a także sympatycy SdPl, SLD oraz PO.
Pogląd, że gospodarka naszego kraju znajduje się w kryzysie najczęściej podzielają osoby w wieku 40-49 lat, 50-59 lat oraz 60 i więcej, a także mieszkańcy wsi. O kryzysie polskiej gospodarki są także przekonani: robotnicy, rolnicy, gospodynie domowe, emeryci i renciści oraz osoby oceniające swoją sytuację jako złą, a także w ogóle nieinteresujące się polityką. Kryzys gospodarczy niemal powszechnie dostrzegają również zwolennicy LPR, Samoobrony i PiS.
W opinii co piątego (21%) Polaka w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludzi poprawią się. 39% respondentów jest zdania, że warunki te nie zmienią się, a nieco mniej - 35% spodziewa się ich pogorszenia. W sierpniu odpowiednio było to: 20%, 39%, 37% ankietowanych.
Poprawy materialnych warunków oczekują przede wszystkim najmłodsi w wieku 15-19 lat, prywatni przedsiębiorcy, uczniowie i studenci, respondenci dobrze oceniające swoja sytuację, a także sympatycy SLD i PO. Pogorszenia warunków życia spodziewają się natomiast respondenci w wieku 50-59 lat, robotnicy, gospodynie domowe, emeryci i renciści, a także osoby oceniające swoją sytuację materialną jako złą oraz sympatycy Samoobrony.
Sondaż zrealizowano w dniach 8-12 września na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej grupie 1005 Polaków w wieku 15 lat i więcej.