ŚwiatPolacy - ''niewidzialna'' mniejszość w Wielkiej Brytanii

Polacy - ''niewidzialna'' mniejszość w Wielkiej Brytanii

Polscy imigranci stanowiący drugą, co do wielkości mniejszość narodową w Wielkiej Brytanii, mają swoją niepowtarzalną tożsamość, ale jednocześnie integrują się z otoczeniem - ocenia brytyjski dziennik "The Guardian".

Polacy - ''niewidzialna'' mniejszość w Wielkiej Brytanii
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Hrechorowicz

19.12.2012 | aktual.: 19.12.2012 15:09

Niektórzy polscy imigranci nadal stoją przed dylematem czy zostać w Wielkiej Brytanii na dłużej czy może jednak wrócić do ojczyzny. Jednak coraz większa grupa Polaków na Wyspach traktuje Wielką Brytanię, jako swój nowy dom - czytamy w gazecie.

Polacy nie żyją w gettach

Ania Ready przyjechała do Oxfordu dziewięć lat temu. Dziś prowadzi wieczory z udziałem polskich autorów, w których uczestniczy głównie angielskojęzyczna publiczność. Spotkania odbywają się w niezależnych księgarniach. - Moim zdaniem Polacy bardzo dobrze "wmieszali" się w brytyjskie społeczeństwo, raczej nie mają skłonności do funkcjonowania w gettach - ocenia Ania.

W Wielkiej Brytanii dorasta nowe pokolenie dzieci polskich imigrantów. Większość z nich biegle posługuje się zarówno językiem polskim, jak i angielskim, ale spore grono nie myśli o sobie jak o Polakach. Można też dostrzec grupę Polaków, którzy nie znają ani słowa w języku angielskim - nie integrują się z brytyjskim społeczeństwem, trzymają się raczej wąskiego grona polskich znajomych, często nie akceptują ludzi o innym kolorze skóry i innej orientacji seksualnej - czytamy w artykule "Guardiana".

Według gazety, z upływem lat zmieniają się powody, dla których Polacy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii. Kiedyś był to głównie powód ekonomiczny. Dziś, kiedy polska gospodarka notuje lepsze wyniki niż brytyjska, powody do wyjazdu są zróżnicowane. - Pewna Polka powiedziała, że chciała zobacz jak żyje się w bogatym i zróżnicowanym etnicznie społeczeństwie. Nie chodziło jej o pracę i większe pieniądze. Łamie to stereotyp o Polakach, którzy jeżdżą po świecie tylko za pieniędzmi. Coraz więcej Polaków w Wielkiej Brytanii jest zainteresowanych zżyciem się z nowym społeczeństwem, budując mosty pomiędzy dwoma kulturami - opowiada autor tekstu.

Polska kultura na Wyspach

Przykładem takich działań są liczne festiwale i imprezy promujące polską kulturę i integrację z brytyjskim społeczeństwem, jak choćby Polish Scottish Heritage Trail organizowany przez członków Polish Cultural Festival Association. Z kolei Interactive Writing Salon oferuje polskim imigrantom możliwość pisania i integrowania się z otoczeniem poprzez literaturę.

W Liverpoolu działa grupa Merseyside Polonia, która organizując różne wydarzenia i dba o dobre wzajemne relacje wszystkich okolicznych grup imigrantów. W tym roku londyński Polish Cultural Institute zorganizował największy do tej pory event literacki - Pole Position, w którym wzięło udział siedmiu polskich autorów. Warto tu wspomnieć o filmowym wydarzeniu Project London Films, gdzie brytyjskiej publiczności pokazano m.in. film "Jesteś Bogiem".

- Generalnie jednak większość Polaków w Wielkiej Brytanii wtapia się w lokalne społeczności. Kolor ich skóry pozwala na niewyróżnianie się z tłumu. Polacy często więc są niewidzialną, ale dużą mniejszością narodową. Wspomnianych wyżej wyjątków mamy niewiele. Dziś imigracja nie rodzi już tyle emocji, ludzie podróżują, szukają lepszego życia. Jednak coraz częściej poza zarabianiem pieniędzy myślą również o integracji - dodaje autor.

Małgorzata Słupska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)