PolskaPolacy nieco lepiej o polityce

Polacy nieco lepiej o polityce

Przed wyborami u respondentów CBOS poprawiły się oceny sytuacji politycznej, sytuacji na lokalnych rynkach pracy, zmalało poczucie zagrożenia bezrobociem. Bez zmian pozostały opinie o ogólnej sytuacji w kraju, o sytuacji gospodarczej, o sytuacji w zakładach pracy i o tym, jak żyje się ich rodzinom.

Choć według CBOS przed wyborami poprawiły się oceny sytuacji politycznej, nadal jednak większość Polaków (60%, spadek o 4 punkty) uznaje ją za złą, a zaledwie 5% uważa, że jest dobra. Wzrósł optymizm w przewidywaniach - 49% badanych (spadek o 4 punkty) nie oczekuje zmian w życiu politycznym, 22% (wzrost o 5 punktów) spodziewa się poprawy, a 14% - pogorszenia.

Z sondażu wynika, że w ostatnich dwóch miesiącach nieco poprawiły się oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy - 25% badanych (spadek o 4 punkty) sądzi, że w ich miejscowości lub okolicy nie ma żadnej pracy, 47% (wzrost o 3 punkty) uważa, iż trudno tam znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie, 26% twierdzi, że na lokalnym rynku pracy można się gdzieś zatrudnić, choć niełatwo jest o pracę odpowiednią.

Wśród osób pracujących zmalało poczucie zagrożenia bezrobociem - pisze CBOS. Większość mających zatrudnienie (60%, od lipca wzrost o 6 punktów) twierdzi, że nie grozi im utrata pracy, ponad jedna trzecia zaś (35%, spadek o 7 punktów) liczy się z taką możliwością.

Według sondażu, od sierpnia nie zmieniły się opinie o rozwoju ogólnej sytuacji w kraju (63% badanych uważa, że zmierza ona w złym kierunku, a 24% jest przeciwnego zdania) oraz przewidywania w tej dziedzinie na najbliższy rok (51% nie oczekuje zmian, 22% spodziewa się pogorszenia, a 17% - poprawy).

CBOS podaje, że nie zmieniły się też opinie o sytuacji gospodarczej (50% ankietowanych uznaje ją za złą, 35% za przeciętną, a 11% ocenia pozytywnie). Nieco bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem są przewidywania co do stanu gospodarki - 51% badanych (spadek o 6 punktów) nie oczekuje zmian, 23% spodziewa się poprawy, a 15% (wzrost o 4 punkty) - pogorszenia.

W opinii respondentów CBOS, stabilne pozostały oceny sytuacji w zakładach pracy respondentów (46 proc. uznaje ją za dobrą, 30% - za przeciętną, a 23% ocenia negatywnie) oraz przewidywania tej sytuacji (62% nie oczekuje zmian, 18% spodziewa się poprawy, a 12% - pogorszenia).

Ośrodek badawczy nie odnotował zmian w opiniach badanych o tym, jak żyje się im i ich rodzinom (48% uznaje swój poziom życia za przeciętny, 28% ocenia pozytywnie, a 24% - negatywnie) oraz przewidywania w tej dziedzinie (58% nie oczekuje zmian, 17% spodziewa się poprawy, a 15% - pogorszenia).

O ocenę sytuacji w kraju CBOS pytał 14-18 września 2005 r. 1028 dorosłych mieszkańców Polski, co stanowi reprezentatywną próbę losową.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)